• SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU "TRZYMAJ FORMĘ"

• 29.12.2021 16:20
      • Utworzono: czwartek, 11, wrzesień 2014 09:19

• ,,RODZINNIE, ZDROWO I NA SPORTOWO”

sprawozdanie z realizacji projektu przeprowadzonego w ramach programu „TRZYMAJ FORMĘ”, który był realizowany

w roku szk. 2013/2014 w PSP w Rzędzinach.

W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj formę”. Główne cele tego projektu to promocja zdrowego stylu życia, trwała zmiana nawyków żywieniowych i zwiększenie zainteresowania dzieci i młodzieży aktywnością podczas każdego dnia. Do realizacji zaplanowanych zadań włączyli się wszyscy uczniowie naszej szkoły,  nauczyciele, a także rodzice naszych wychowanków.

W ramach realizacji programu „Trzymaj formę”:

1.      Przeprowadzono pogadanki z uczniami klas V i VI na godzinach do dyspozycji wychowawcy, lekcjach przyrody, techniki i wdż na następujące tematy:

-        Jak się odżywiam?

-        Od czego zależą potrzeby pokarmowe człowieka?

-        Czy wiesz, co jesz?

-        Żywność i zdrowie, piramida zdrowia, żywność zmodyfikowana genetycznie, wpływ środków konserwujących na jakość pokarmów.

-        Etykieta źródłem informacji.

-        Sprawdź czy wiesz, co kupujesz.                        -

-        Wyliczanie BMI.

2.      Przeprowadzono na lekcjach języka angielskiego w klasach V i VI tematy „Owoce, warzywa i witaminy w języku angielskim”.

3.      W ramach zajęć „Bądź aktywny” uczniowie wraz z rodzicami brali udział w gminnej imprezie sportowej ,,Gmina Dobra Biega” oraz ,,Minimundial na bis”.

4 .     Opracowano na lekcjach techniki w klasach V i VI broszurę z przepisami sałatek owocowych i warzywnych, a następnie wykonano je  na zajęciach z wdż i na świetlicy środowiskowej.

5.     Opracowano zestaw ćwiczeń na różne grupy mięśni i dokonano prezentacji tych ćwiczeń w tygodniu zdrowia i na igrzyskach szkolnych.

6.      W ramach zajęć -  odpoczynek tylko aktywny- przeprowadzono turniej piłki nożnej, siatkowej, unihokeja, tenisa stołowego i biegi terenowe.

7.      Uczniowie aktywnie spędzali czas uczestnicząc w wycieczkach rowerowych i rajdach pieszych klasowych.

8.      W jesiennym i wiosennym rajdzie pieszym ,,Trzymamy Formę Razem” licznie uczestniczyli uczniowie i rodzice. Rajdy kończyły się piknikiem rodzinnym, wspólnymi zabawami i grami oraz degustacją zdrowej żywności.

9.      W tygodniu zdrowia na apelu, klasy prezentowały piosenki o zdrowiu, które przygotowały na lekcjach muzyki.

10.    Przeprowadzono wśród uczniów klas  szkolny etap konkursu plastycznego pod hasłem „Zdrowo się odżywiam”, nagrody dla uczniów wręczono na apelu podsumowującym tydzień zdrowia.

11.     Zamieszczano informacje dotyczące zasad zdrowego żywienia, roli witamin, propagowano aktywny wypoczynek  na gazetce ściennej „Trzymaj formę”.

12.     Uczniowie klas IV, V i VI wykonali prace plastyczne – „Mleko dla zdrowia” oraz na j. polskim układali wierszyki i rymowanki ,,Szklanka mleka na nas czeka”- prace wyeksponowane były na głównym korytarzu.

13.     Uczniowie klasy 0-III przedstawili inscenizację na temat zdrowego żywienia oraz przygotowały wystawę cudaczków-zwierzaczków wykonanych z warzyw i owoców. Ach co to była za cudna wystawa!, Gromadziła największą widownię, a komisja konkursowa nie poradziła sobie z wyborem najpiękniejszej pracy, i wszystkim przyznała I miejsce.

14.     Uczniowie brali udział w obchodach Światowego Dnia Walki z Otyłością ogłaszając ten dzień jako dzień bez słodyczy”.

15.     Klasy IV-VI opracowały i zaprezentowały swoje ,,recepty na zdrowie”, w których nie zabrakło porad o zdrowym odżywianiu, o przestrzeganiu higieny i uprawianiu sportu.  Opracowany poradnik dla zdrowia został złożony w bibliotece szkolnej i będzie służył innym uczniom.

16.     Wszyscy uczniowie uczestniczyli w warsztatach ,,Ratujemy i uczymy się ratować”.

17.     Przez tydzień dzieci i młodzież uczestniczyli w kolejnej edycji Tygodnia Zdrowia ‘’ZDROWO I NA SPORTOWO”, podczas którego odbyło się wiele ciekawych konkursów, zwodów sportowych i spotkań, którym towarzyszyła konsumpcja zdrowej żywności, warzyw i owoców z naszych ogrodów i sadów. Był Dzień Marchewki, Dzień Jabłuszka, Dzień Jogurtowy i Dzień Sportowy. W każdym dniu szkoła przybierała inną scenerię, raz była sadem, a innym ogrodem. Była kolorowa, smaczna …..i zdrowa!

18.    Klasy młodsze prezentowały swoje prace plastyczne o śmieciowym jedzeniu i zdrowym odżywianiu, które były efektem zmagań konkursowych.

19.   ,,Śniadanie daje moc”- to akcja ogólnopolska, w której również brali udział nasi uczniowie klas I-III

20.     Promowano przez cały rok: na zabawach szkolnych, imprezach środowiskowych, przerwach między lekcjami spożywanie zdrowych przekąsek, picie wody niegazowanej i soków i spożywanie świeżych warzyw i owoców.

W ramach realizacji programu wykorzystywano plakaty, scenariusze zajęć, broszury, gazetki, krzyżówki, rebusy, płyty CD. Informacje dotyczące realizacji programu zamieszczono na stronie internetowej szkoły. Przeprowadzone tematy zajęć nauczyciele wpisali do dziennika  Podsumowanie programu „Trzymaj formę” odbyło w maju się podczas pikniku rodzinnego. Wszystkie przedsięwzięcia organizowane w ramach projektu ,,Trzymaj Formę” cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. W zmaganiach konkursowych, wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami w zakresie tematyki prozdrowotnej. W następnym roku szkolnym zamierzamy kontynuować  projekt ,,Trzymaj Formę”, bo przecież ZDROWIE jest ponad wszystko.

Szkolni koordynatorzy projektu ,,Trzymaj Formę”: Maria Wierzbicka i Krzysztof  Szott.