• Harmonogram Egzaminu Ósmoklasisty

      • Harmonogram Egzaminu Ósmoklasisty -  2025 r.:

        1) egzamin ósmoklasisty z języka polskiego -  (wtorek) godz. 9:00

        2) egzamin ósmoklasisty z matematyki -  (środa) godz. 9:00

        3) egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego -  (czwartek) godz. 9:00

         

        Egzamin ósmoklasisty w terminie dodatkowym - czerwca 2025 r.

         

        Termin przekazania szkołom wyników i informacji -  lipca 2025 r.

        Termin wydania zdającym zaświadczeń -  lipca 2025 r.

         

        Informacja na temat ukończenia szkoły podstawowej

        W związku z ostatnim rokiem kształcenia w szkole podstawowej informujemy, że w przypadku jeśli uczeń nie przystąpi do Egzaminu Ósmoklasisty to nie kończy szkoły podstawowej zgodnie z art. 44q Ustawy o Systemie Oświaty pkt 1 i 3.

         

        Egzamin ósmoklasisty w 2025 r.

        Język polski

        • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
        • Czas trwania: 120 minut.
        • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym:

          część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych),
          część 2: wypracowanie – 20 pkt.

        • Temat wypracowania do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
        • W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.

         

        Matematyka

        • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).
        • Czas trwania: 100 minut.
        • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
        • Liczba zadań otwartych: 4.

         

        Język obcy nowożytny

        • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
        • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2.
        • Czas trwania: 90 minut.
        • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.

        Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.

         

        Poradnik jak się przygotować do egzaminu z matematyki:

        Sposob_na_matematyke_czyli_jak_dobrze_zdac_egazmin.pdf

         

        WYMAGANIA EGZAMINACYJNE W ROKU SZKOLNYM 2022/2023 

        https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wymagania-na-egzaminach-osmoklasisty-i-maturalnym 

        Zalacznik_nr_1-_E8_Wymagania_-_do_podpisu.pdf zawierający wymagania egzaminacyjne na egzamin ósmoklasisty obowiązujące w 2022 r.

        PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY

        1. Przypomnienie kluczowych informacji o egzaminie:

        a. harmonogram przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty – zdający powinni wiedzieć, kiedy jest przeprowadzany egzamin w terminie głównym i w terminie dodatkowym (oraz kto przystępuje do egzaminu w terminie dodatkowym)

        b. struktury egzaminu (przedmioty egzaminacyjne; wybór języka obcego nowożytnego; czas trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów, w tym przedłużenie czasu trwania w przypadku dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu) oraz zakresu sprawdzanych umiejętności

        c. zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (przebieg egzaminu każdego dnia), w tym:

        -losowania numeru stolika, przy którym uczeń będzie pracował; należy również wytłumaczyć uczniom, że niektórzy ich koledzy i koleżanki będą mieli wskazane miejsce, przy którym będą pracować

        - kodowania arkusza egzaminacyjnego

        - sprawdzania kompletności arkusza egzaminacyjnego

        - rozpoczynania pracy z arkuszem po otrzymaniu pozwolenia od nauczyciela

        - zgłaszania konieczności skorzystania z toalety

        - zasad oddawania arkusza egzaminacyjnego po zakończeniu pracy

        d. sposobu zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi oraz dodatkowego czasu (5 minut) przeznaczonego na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi; należy poinformować uczniów, że instrukcja dotycząca sposobu zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi oraz nanoszenia poprawek na karcie odpowiedzi i w zeszycie zadań egzaminacyjnych będzie również zamieszczona w arkuszu egzaminacyjnym

        e. sposobu pracy z arkuszem egzaminacyjnym z matematyki – konieczność wyrwania ze środka arkusza 8 stron tworzących kartę rozwiązań zadań egzaminacyjnych, konieczność zapisania rozwiązań zadań otwartych w karcie rozwiązań zadań egzaminacyjnych

        f. zakazu wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystania z takich urządzeń w tej sali

        g. przyborów i materiałów, które zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej; należy również przekazać zdającym, że na egzaminie ósmoklasisty nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników

        h. konieczności samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu

        i. możliwości wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej.

        2. Wskazane jest, aby przekazać uczniom, że na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl, w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty) dostępne są:

        a. informatory o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2018/2019

        b. przykładowe arkusze egzaminacyjne

        c. arkusze egzaminu próbnego

        d. arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w kwietniu 2019 r.

        3. Należy upewnić się, że uczniowie, którzy nie mają obowiązku zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi, wiedzą o tym.

        4. Należy upewnić się, że uczniowie wiedzą, w której sali przystępują do egzaminu; o której godzinie powinni być obecni w szkole.

        5. Przed egzaminem należy przekazać uczniom, że wyniki egzaminu poznają i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu otrzymają

         

        W TRAKCIE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

        1. Przed wpuszczeniem zdających do sali egzaminacyjnej należy:

        a. przypomnieć zdającym zasady bezpieczeństwa sanitarnego określone w Wytycznych

        b. powtórzyć informację o zakazie wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych

        c. upewnić się, że każdy zdający posiada niezbędne przybory i materiały, w tym przede wszystkim długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki – również linijkę; należy przypomnieć uczniom, że podczas egzaminu nie mogą pożyczać przyborów od innych uczniów

        d. przypomnieć zdającym, aby butelki z wodą stawiali na podłodze, przy nodze stolika, aby przypadkowo nie zalać materiałów egzaminacyjnych.

        2. Należy przypomnieć zdającym, że w trakcie egzaminu ósmoklasisty nauczyciele nie udzielają wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych.

        3. Przed rozpoczęciem pracy z arkuszem należy przypomnieć uczniom o tym, że:

        a. na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym nauczyciel przypomni im o przeniesieniu odpowiedzi na kartę odpowiedzi

        b. po zakończeniu pracy z arkuszem będą mieć dodatkowe 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.

        4. Jeżeli w trakcie egzaminu ósmoklasisty wystąpi konieczność unieważnienia egzaminu z danego przedmiotu z przyczyn określonych w pkt 5.4., procedurę należy przeprowadzić w sposób możliwie dyskretny, nieprowadzący do piętnowania zachowania ucznia. Informację o unieważnieniu należy niezwłocznie przekazać rodzicom (prawnym opiekunom) niepełnoletniego ucznia, wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem przyczyn i dalszego sposobu postępowania.

         

        PO EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY

        1. W przypadku unieważnienia egzaminu z przyczyn określonych w pkt 7.1.3. szkoła jest zobowiązana udzielić zdającemu i jego rodzicom pełnego wsparcia na kolejnych etapach przeprowadzanej procedury.

        2. Zdającym należy również przypomnieć o możliwości wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej.