Harmonogram Egzaminu Ósmoklasisty
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało harmonogram na rok szkolny 2024/2025. Podano także terminy najważniejszych egzaminów, w tym egzaminu ósmoklasisty.
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Podstawą przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty są wymagania edukacyjne określone w podstawie programowej dla ośmioletniej szkoły podstawowej. Egzamin obejmuje następujące przedmioty obowiązkowe – język polski, język obcy nowożytny, matematyka.
Jak informuje ministerstwo, egzaminu nie można nie zdać, ponieważ nie określa się progu jego zdawalności, ale wyniki egzaminu ósmoklasisty są jednym z kryteriów rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej (liceum ogólnokształcącego, technikum, szkoły branżowej).
Egzamin ósmoklasisty 2025 - termin
Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 13-15 maja:
- 13 maja przeprowadzony zostanie egzamin z języka polskiego,
- 14 maja - z matematyki,
- 15 maja - z języka obcego nowożytnego.
Dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do niego w terminie głównym, wyznaczono na 10-12 czerwca.
Termin przekazania szkołom wyników i informacji - do 4 lipca 2025 r.
Termin wydania zdającym zaświadczeń - 4 lipca 2025 r.
Informacja na temat ukończenia szkoły podstawowej
W związku z ostatnim rokiem kształcenia w szkole podstawowej informujemy, że w przypadku jeśli uczeń nie przystąpi do Egzaminu Ósmoklasisty to nie kończy szkoły podstawowej zgodnie z art. 44q Ustawy o Systemie Oświaty pkt 1 i 3.
Egzamin ósmoklasisty w 2025 r.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
- pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut (lub nie więcej niż 180 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony);
- drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut (lub nie więcej niż 150 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony);
- trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut (lub nie więcej niż 135 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony).
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także wnosić do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystać z takich urządzeń w tej sali.
do 30 września 2024 r. - Rodzice ucznia lub słuchacz składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację, w której: 1) wskazują język obcy nowożytny, z którego uczeń lub słuchacz przystąpi do egzaminu 2) informują o zamiarze przystąpienia do egzaminu z matematyki w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub w języku regionalnym.
do 27 września 2024 r. - Dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel jest zobowiązany do zapoznania uczniów i ich rodziców z możliwymi sposobami dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz do poinformowania rodziców uczniów o trybie ustalania proponowanych dostosowań,
do 15 października 2024 r. - Zaświadczenie o stanie zdrowia, o którym mowa w pkt 4.4. oraz 4.9., lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, o której mowa w pkt 4.5. oraz 4.6., przedkłada się dyrektorowi szkoły. W sytuacjach losowych zaświadczenie lub opinia mogą być przedłożone w terminie późniejszym, niezwłocznie po otrzymaniu dokumentu.
do ok. 15 lutego 2025 r. (3 miesiące przed egzaminem) - Rodzice ucznia lub słuchacz mogą zgłosić dyrektorowi szkoły pisemną informację o zmianie w deklaracji, którą złożyli do 30 września.
Informator o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2024/2025 (część ogólna)
Poradnik jak się przygotować do egzaminu z matematyki:
Sposob_na_matematyke_czyli_jak_dobrze_zdac_egazmin.pdf
WYMAGANIA EGZAMINACYJNE W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
Rok szkolny 2024/2025 przynosi istotne zmiany na egzaminie ósmoklasisty z matematyki. Dotychczasowe wymagania egzaminacyjne wprowadzone po pandemii przestaną obowiązywać, a wróci pełna podstawa programowa, która została dodatkowo zaktualizowana. Co to oznacza dla uczniów?
Najważniejsze zmiany w matematyce
Powrót do zaktualizowanej podstawy programowej:
- Dotychczasowe, uproszczone wymagania egzaminacyjne, które były wprowadzone na czas pandemii, przestają obowiązywać. W zamian wraca pełna podstawa programowa, która została dodatkowo zaktualizowana.
Zakres materiału na egzaminie z matematyki:
- Liczby rzymskie: wracają ponownie do zakresu egzaminacyjnego.
- Najmniejsza wspólna wielokrotność i największy wspólny dzielnik: te pojęcia ponownie znajdą się w programie egzaminacyjnym.
- Notacja wykładnicza: uczniowie będą musieli się z nią zapoznać i umieć stosować.
- Dowody geometryczne: wracają, mimo że sprawiają uczniom wiele trudności.
- Okrąg i koło: ten dział, który do tej pory nigdy nie był na egzaminie, teraz będzie obowiązkowy.
Co dalej?
Dokładny wygląd egzaminów w przyszłym roku:
Informator o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego od roku szkolnego 2024/2025
Informator o egzaminie ósmoklasisty z matematyki od roku szkolnego 2024/2025
Informator o egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego od roku szkolnego 2024/2025
Co trzeba mieć przy sobie na egzaminie ósmoklasisty? Czego nie wolno wnosić do sali egzaminacyjnej?
- Długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych).
- Na egzamin z matematyki warto wziąć linijkę.
- Kalkulator jest ogólnie niedozwolony. Kalkulator prosty mogą mieć przy sobie wyłącznie uczniowie z opinią PPP o dyskalkulii, spełniający określone kryteria).
- Na egzaminie nie można korzystać ze słowników.
- Nie wolno także wnosić do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystać z takich urządzeń w tej sali.
- Zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej butelkę wody. Woda może również być zapewniona przez szkołę. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka
- powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.
- Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby. Jeśli go nie ma, tożsamość ucznia może być potwierdzona przez jego wychowawcę lub innego nauczyciela danej szkoły.
Przed egzaminem uczniowie losują swoje miejsca
Warto wiedzieć, że uczniowie nie będą mogli usiąść w sali egzaminacyjnej tam, gdzie chcą. W zasadach CKE jest informacja, że o godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego uczniowie wejdą do sali egzaminacyjnej pojedynczo. Przed wejściem do sali uczniowie wylosują numery stolików, przy których będą pracować (wyjątkiem są uczniowie o specjalnych potrzebach, np. korzystający z aplikacji do pomiaru insuliny, oni usiądą we wskazanych przez komisję miejscach).
Przed rozpoczęciem rozwiązywania zadań każdy uczeń powinien sprawdzić, czy jego arkusz jest kompletny, a numer PESEL na naklejkach identyfikacyjnych, jakie zostaną umieszczone m.in. na karcie odpowiedzi, jest prawidłowy. Wszystkie nieprawidłowości uczeń powinien zgłosić przewodniczącemu zespołu nadzorującego.
Uczeń powinien pilnować czasu podczas wykonywania zadań, zerkając na zegar w sali, o tym, ile zostało do końca, informują też nauczyciele. To ważne, bo czas na rozwiązanie zadań otwartych i zamkniętych jest ściśle określony.
PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY
1. Przypomnienie kluczowych informacji o egzaminie:
a. harmonogram przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty – zdający powinni wiedzieć, kiedy jest przeprowadzany egzamin w terminie głównym i w terminie dodatkowym (oraz kto przystępuje do egzaminu w terminie dodatkowym)
b. struktury egzaminu (przedmioty egzaminacyjne; wybór języka obcego nowożytnego; czas trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów, w tym przedłużenie czasu trwania w przypadku dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu) oraz zakresu sprawdzanych umiejętności
c. zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (przebieg egzaminu każdego dnia), w tym:
-losowania numeru stolika, przy którym uczeń będzie pracował; należy również wytłumaczyć uczniom, że niektórzy ich koledzy i koleżanki będą mieli wskazane miejsce, przy którym będą pracować
- kodowania arkusza egzaminacyjnego
- sprawdzania kompletności arkusza egzaminacyjnego
- rozpoczynania pracy z arkuszem po otrzymaniu pozwolenia od nauczyciela
- zgłaszania konieczności skorzystania z toalety
- zasad oddawania arkusza egzaminacyjnego po zakończeniu pracy
d. sposobu zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi oraz dodatkowego czasu (5 minut) przeznaczonego na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi; należy poinformować uczniów, że instrukcja dotycząca sposobu zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi oraz nanoszenia poprawek na karcie odpowiedzi i w zeszycie zadań egzaminacyjnych będzie również zamieszczona w arkuszu egzaminacyjnym
e. sposobu pracy z arkuszem egzaminacyjnym z matematyki – konieczność wyrwania ze środka arkusza 8 stron tworzących kartę rozwiązań zadań egzaminacyjnych, konieczność zapisania rozwiązań zadań otwartych w karcie rozwiązań zadań egzaminacyjnych
f. zakazu wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystania z takich urządzeń w tej sali
g. przyborów i materiałów, które zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej; należy również przekazać zdającym, że na egzaminie ósmoklasisty nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników
h. konieczności samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu
i. możliwości wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej.
2. Wskazane jest, aby przekazać uczniom, że na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl, w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty) dostępne są:
a. informatory o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2018/2019
b. przykładowe arkusze egzaminacyjne
c. arkusze egzaminu próbnego
d. arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w kwietniu 2019 r.
3. Należy upewnić się, że uczniowie, którzy nie mają obowiązku zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi, wiedzą o tym.
4. Należy upewnić się, że uczniowie wiedzą, w której sali przystępują do egzaminu; o której godzinie powinni być obecni w szkole.
5. Przed egzaminem należy przekazać uczniom, że wyniki egzaminu poznają i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu otrzymają
W TRAKCIE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
1. Przed wpuszczeniem zdających do sali egzaminacyjnej należy:
a. przypomnieć zdającym zasady bezpieczeństwa sanitarnego określone w Wytycznych
b. powtórzyć informację o zakazie wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych
c. upewnić się, że każdy zdający posiada niezbędne przybory i materiały, w tym przede wszystkim długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki – również linijkę; należy przypomnieć uczniom, że podczas egzaminu nie mogą pożyczać przyborów od innych uczniów
d. przypomnieć zdającym, aby butelki z wodą stawiali na podłodze, przy nodze stolika, aby przypadkowo nie zalać materiałów egzaminacyjnych.
2. Należy przypomnieć zdającym, że w trakcie egzaminu ósmoklasisty nauczyciele nie udzielają wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych.
3. Przed rozpoczęciem pracy z arkuszem należy przypomnieć uczniom o tym, że:
a. na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym nauczyciel przypomni im o przeniesieniu odpowiedzi na kartę odpowiedzi
b. po zakończeniu pracy z arkuszem będą mieć dodatkowe 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
4. Jeżeli w trakcie egzaminu ósmoklasisty wystąpi konieczność unieważnienia egzaminu z danego przedmiotu z przyczyn określonych w pkt 5.4., procedurę należy przeprowadzić w sposób możliwie dyskretny, nieprowadzący do piętnowania zachowania ucznia. Informację o unieważnieniu należy niezwłocznie przekazać rodzicom (prawnym opiekunom) niepełnoletniego ucznia, wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem przyczyn i dalszego sposobu postępowania.
PO EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY
1. W przypadku unieważnienia egzaminu z przyczyn określonych w pkt 7.1.3. szkoła jest zobowiązana udzielić zdającemu i jego rodzicom pełnego wsparcia na kolejnych etapach przeprowadzanej procedury.
2. Zdającym należy również przypomnieć o możliwości wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej.