• LOGOPEDA - EDYTA URBAN

GODZINY PRACY:

wtorek    09:40 - 11:10,  12:20 - 13:50

piątek     08:45 - 09:30

Prowadzone w szkole zajęcia logopedyczne mają określony przebieg, który uzależniony jest od etapu terapii logopedycznej. Są jednak pewne elementy, które występują podczas większości zajęć logopedycznych. Należą do nich: ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia doskonalące sprawność narządów mowy (tzw. „gimnastyka buzi i języka”), ćwiczenia doskonalące artykulację głosek i rozwijające mowę. Ze względu na to, że większość dzieci objętych opieką logopedyczną, to dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, zajęcia mają formę zabawową. Aby je uatrakcyjnić wykorzystuje się wiele różnorodnych pomocy logopedycznych np.: gry i loteryjki logopedyczne, układanki obrazkowo-wyrazowe, sylabowe, domina obrazkowe, obrazkowo – wyrazowe, karty, kolorowe ilustracje, historyjki obrazkowe, pomoce do ćwiczeń oddechowych: baloniki, wiatraczki, harmonijki, piłeczki, dmuchajki, zabawki, np. kukiełki. Mimo stosowania metod zabawowych ćwiczenia mające na celu likwidowanie wad i zaburzeń mowy mogą być dla niektórych dzieci nużące i wyczerpujące. Aby temu zapobiec przeplata się je zabawami i ćwiczeniami manualnymi (kolorowanki, układanie puzzli, wyklejanki). Tak więc właściwa terapia logopedyczna uwzględnia, oprócz ćwiczeń kształtujących prawidłową artykulację i rozwijających mowę, również ćwiczenia oddechowe, fonacyjne i usprawniające funkcjonowanie narządów mowy.

Ważne jest, aby nie lekceważyć tych ćwiczeń, ponieważ wyrobienie właściwego toru oddechowego, a także usprawnianie mięśni  warg, języka i policzków oraz  w znacznym stopniu wpływa na wyrazistość i poprawność mowy dziecka.