• DZIEŃ PIŻAMY I WYBORY DO SU

     • W piątek 16 czerwca mieliśmy "Dzień piżamy" i wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie wybrali na przewodniczącego Eryka J. z kl. 6, a jego zastępczynią została koleżanka z klasy Nadia Sz. 

     • WYCIECZKA DO SZCZECINA W RAMACH INNOWACJI "W RÓŻNORODNOŚCI MOC I SIŁA".

     • 15 czerwca odbyła się w ramach realizacji innowacji „W różnorodności moc i siła” ostatnia wycieczka edukacyjna klasy III do Szczecina. Tym razem wyprawa rozpoczęła się od zwiedzania jednej z największych bibliotek, czyli Książnicy Pomorskiej. Książnica Pomorska jest to centralna biblioteka regionu Pomorza Zachodniego, która jest jednocześnie wojewódzką biblioteką publiczną o statusie naukowym i jedną z największych bibliotek w Polsce.

      Następny punkt to oglądanie Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Jakuba. Jednak największą atrakcją przy okazji zwiedzanie tej przepięknej budowli okazał się wjazd na Taras Widokowy katedry, z którego rozpościera się piękny widok na panoramę całego Szczecina. Wieża Bazyliki ma wysokość 110 metrów, natomiast sam taras znajduje się na wysokości 56 metrów. Aby móc podziwiać widoki, trzecioklasiści musieli dostać się na taras dwiema windami.

      Trzecią atrakcją był spacer na Stare Miasto i podziwianie zabytków i wystaw w Muzeum Historii Szczecina. Siedzibą Muzeum jest gotycki Ratusz Staromiejski na Podzamczu, usytuowany w najstarszej części miasta- pomiędzy Rynkiem Siennym i Rynkiem Nowym.

      Następny punkt wycieczki to zwiedzanie i spacer po dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich. Ten renesansowy zamek usytuowany na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie, w sąsiedztwie Odry, jest historyczną siedzibą rodu Gryfitów (władców księstwa pomorskiego). 

      Ostatnią niespodzianką była degustacja jednych z największych szczecińskich przysmaków- pasztecików w wyjątkowym miejscu, czyli przy ulicy Ks. Kard. Wyszyńskiego. Jest to najdłużej nieprzerwanie działający lokal sprzedający paszteciki w Szczecinie.

      ​​​​​W czasie tej wycieczki trzeciakom udało się również zobaczyć dwie (zachowane z trzynastu) bram prowadzących do średniowiecznego Szczecina: Bramę Portową i Królewską, a także przepiękną kamienicę- Pałac Pod Globusem, w której ma teraz swoją siedzibę Akademia Sztuki.

      Wprawdzie Szczecina jako trzeciego największego miasta w Polsce, nie da się zwiedzić w trakcie trzech jednodniowych wycieczek, niemniej  z obserwowanej dużej ciekawości i zainteresowania uczniów tym tematem można wnioskować, iż udało się w nich zaszczepić zainteresowanie historią stolicy Pomorza Zachodniego. /Edyta Urban/

     • Festiwal Muzyki Folkowej

     •  

      Serdecznie zapraszamy

      dzieci i młodzież w wieku 10-24 lata, z terenu województwa zachodniopomorskiego, Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz Ukrainy do udziału w konkursie w ramach Festiwalu Muzyki Folkowej.


      Konkurs odbędzie się

      25 czerwca b.r. w godz. 13.30-15.00

      na scenie terenu sportowo-rekreacyjnego w Dobrej przy ulicy Sportowej 9.

      Wydarzenie objęte patronatem Pani Wójt Teresy Dery oraz Pana Starosty Powiatu Polickiego Andrzeja Bednarka.

      Zgłoszenia przyjmujemy do 22 czerwca do godziny 15.00.
      Serdecznie zapraszamy:-).
      Stowarzyszenie Carpe diem i Partnerzy

       

     • SZKOLNY DZIEŃ SPORTU I ŚWIĘTOWANIE Z OKAZJI DNIA DZIECKA

     • Dzień sportu rozpoczęliśmy wspólnym spotkaniem. Nauczyciel wychowania fizycznego jako koordynator dnia sportu, przeprowadził rozgrzewkę.

      Konkurencje w terenie.

      Loteria fantowa zorganizowana dzięki naszym darczyńcom. Fanty zostały zasponsorowane przez Rodziców naszych uczniów, Grupę Azoty, Świetlicę w Buku, Starostwo Powiatowe Police, Nadleśnictwo Trzebież, Netto Arenę, Sklep Spożywczy w Podgrodziu, Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy. Wszystkim bardzo dziękujemy, gdyż fanty te dały wszystkim wiele radości.

      Poczęstunek 

      Każda klasa indywidualnie też świętowała Dzień Dziecka.

      Również oddziały przedszkolne świętowały w tym dniu.

     • Udział uczniów klasy trzeciej w konkursie plastycznym „Las wokół nas”

     • Pod koniec maja prawie wszyscy uczniowie klasy III wzięli udział w konkursie plastycznym „Las wokół nas”, zorganizowanym przez Koło Łowieckie „Jeleń” Szczecin z siedzibą w Sławoszewie. 1 czerwca spotkała trzecioklasistów ogromna niespodzianka, ponieważ wszyscy otrzymali piękne nagrody i wyróżnienia za udział w konkursie. /Edyta Urban/

     • Wyjazd trzecioklasistów na wycieczkę do Szczecina (część II)

     • 29 maja odbyła się w ramach realizacji innowacji kolejna wycieczka edukacyjna klasy III do Szczecina. Tym razem przygoda rozpoczęła się od zwiedzania jednej z najbardziej klimatycznych księgarni  w Szczecinie- „Sedina” na ul. Wyzwolenia. Jest to księgarnia z bogatą ofertą pozycji pisanych przez szczecinian i o Szczecinie Nazwa jej pochodzi od mitycznej kobiecej postaci uosabiającej Szczecin, a właściwie jego handlowy i morski charakter.
      Znajduje się tam też spora kolekcja przedwojennych artefaktów np. maszyna do pisania Stoewera. Właściciel księgarni, pan Jacek w bardzo ciekawy sposób przedstawił dzieciom krótką historię pochodzenia nazwy tego miejsca, opowiedział o książkach znajdujących się w sklepie, a na koniec trzeciaki otrzymały od niego drobne upominki.

      Drugi punkt wycieczki to  „... Między wierszami”. Jest to dwupoziomowy lokal położony przy Jasnych Błoniach. Na parterze mieści się podobnie jak poprzednio bardzo klimatyczna księgarnia, ale jest również miejsce gdzie można zamówić np. ciepłą herbatkę i rozsiąść się z wybraną książką w jednym z foteli. Piętro to główna część kawiarniana, w której serwowane są m.in. kawa, domowe ciasta, lody i soki. Na początku zwiedzania pani Paulina zaprosiła dzieci na tył lokalu, do budynku, w którym odbywa się produkcja własnych ciast i lodów. Drugą atrakcją była degustacja wybranych lodowych smaków. Następnie pani zaprosiła dzieci do specjalnie zaaranżowanego kącika czytelniczego, na wysłuchanie jednej ze szczecińskich legend. Na koniec przyszedł czas na oglądanie i wybieranie swoich książek lub innych pamiątek.

      W czasie wycieczki trzeciakom udało się również zobaczyć teatr Lalek „Pleciuga”, który w zeszłym roku interaktywnie zwiedzały, uczestniczyły w przedstawieniach i warsztatach plastycznych w ramach innowacji „Pleciuga plecie w necie”.

      Na koniec przyszedł czas na spacer po jednym z najpiękniejszych miejsc w Szczecinie, czyli po Jasnych Błoniach, gdzie uczniowie mogli zobaczyć Pomnik Jana Pawła II, Urząd Miasta Szczecina, a także przepiękną Aleję Platanową (na której trzeciaki policzyły, że znajduje się 212 tych pięknych i niecodziennie spotykanych drzew).

      W trakcie tej obfitującej w atrakcje wycieczki udało się połączyć walory turystyczne, literackie, przyrodnicze, a nawet kulinarne. Choć zmęczeni, wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia. /Edyta Urban/

     • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE DLA UCZNIÓW KLAS 1-8

     • W dniach 29 i 30 maja w oddziałach przedszkolnych oraz w klasach 1-8 odbyły się warsztaty profilaktyczne poprowadzone przez firmę Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki. Oddziały 4 i 5 latków miały zajęcia na temat „Przyjazna zabawa to dobra sprawa” o rozwiązywaniu konfliktów oraz „Trening kreatywności”. Oddział 6 latków miał zajęcia na temat przeciwdziałania zachowaniom agresywnym „Tomek i czarny kruk” i także Trening kreatywności”. 

      Uczniowie klas 1, 2, 3 uczyli się „Przyjaznej zabawy, która jest dobrą sprawą”, a dzieci z klas  4 i 5 rozmawiały o „Tolerancji i szacunku jako naszym wizerunku”.

      Natomiast uczniowie z klas 6 i 8 prowadzili rozważania o uzależnieniach „Ciekawość nie zawsze popłaca”. Zajęcia przeplatane były zabawami ruchowymi, integrującymi dzieci i młodzież. Warsztaty zostały sfinansowane przez Gminą Komisję Rozwiązywania problemów Alkoholowych.

     • ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE W RAMACH PROJEKTU "WSPÓLNE HISTORIE".

     • WSPÓLNE HISTORIE: Niemi świadkowie barokowego Rzymu, czyli od Julii do Gianlorenzo

      Akademia sztuki w Szczecinie i Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej zapraszają na kolejne wydarzenie w ramach projektu WSPÓLNE HISTORIE, przybliżającego sztukę poprzez teorię i praktykę.
       

      Niniejszy wykład to zaproszenie w podróż po barokowym Rzymie, śladami Giovanniego Lorenzo Bernininiego, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy włoskich. Wędrówka ta zaczyna się w Hieliopolis w Egipcie ok. XXV w. p.n.e. i prowadzi do Wiecznego Miasta XVII wieku.
      Rzeźby kamienne są tymi dziełami sztuki, które potrafią oprzeć się niszczącemu działaniu czasu, stając się świadkami wielkich wydarzeń i małych ludzkich dramatów. W życiu Berniniego dokonała się rzecz przedziwna. Jego niewątpliwy talent architektoniczny doprowadził go w konsekwencji do wielkiego upadku i prawie zatracenia, natomiast umiejętności boskiego wydobywania z kamienia tego co piękne, pozwoliły zabłysnąć na rzymskim niebie jak gwiazda.

      PROWADZĄCY:
      dr hab. Mariusz Szajda, prof. AS

      środa, 31 maja, godz. 17.30

      Klub GCKiB w Wołczkowie

      Projekt jest realizowany przez Akademię Sztuki w Szczecinie i współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej.

      Z wyrazami szacunku

      Monika Trojan

      Specjalista ds. administracyjnych i animacji kulturalnej

       

      Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej

      ul. Graniczna 31, 72-003 Dobra

      tel: 91 424 19 39

      www.gckib.pl