• LITERA "K" W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

     • Utworzono: czwartek, 25, listopad 2021 10:15

      W tym tygodniu dzieci z grupy starszaków poznały literę "K" małą i wielką oraz drukowaną i pisaną.

      W tym tygodniu dzieci z grupy starszaków poznały literę "K" małą i wielką oraz drukowaną i pisaną. Kreśliły literę po śladzie, w powietrzu i na dywanie.

      Określały pierwsze głoski w wyrazach oraz układały schematy i modele słów. Zajęcia miały na celu rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej, rozwijanie słuchu fonetycznego i utrwalenie poznanej litery. Na koniec zajęć dzieci wyklejały litery plasteliną oraz stworzyły wspólnie obraz poznanej litery z własnych ciał. 

       

     • DZIEŃ BURAKA W KLASIE DRUGIEJ

     • Utworzono: środa, 24, listopad 2021 19:32

      24 listopada uczniowie klasy drugiej zgodnie z Klasowym Kalendarzem Świąt Nietypowych obchodzili kolejne święto, czyli Dzień Buraka.

      Świętowanie rozpoczęło się od krótkiego filmu rozwiewającego wszelkie wątpliwości dotyczące tego, jak wygląda wysiew i uprawa buraków, jakie mamy odmiany (burak ćwikłowy i cukrowy) i co się z nich produkuje. Następnie dzieci obejrzały bajkę o buraczku pt. „Częstujcie się! Burak”, z której dowiedziały się skąd pochodzą buraki, co takiego cennego zawierają te warzywa i czym się wyróżniają, oraz jakie mają znaczenie dla naszego zdrowia.

      Następnie dzieci poznały kilka ciekawych przepisów, gdzie można wykorzystać buraczki i wyczarować z nich wiele fantastycznych potraw np.: sałatki, zakwas, ćwikłę, barszcz. Buraki można jeść na surowo, na przykład świeżo starte z dodatkiem soku cytrynowego lub świeżo startego chrzanu. Można je też gotować i podawać jako jarzynkę do obiadu, robić z nich sałatkę albo zapiekać w piekarniku.

      Podsumowaniem zajęć było wysłuchanie wiersza J. Brzechwy „Na straganie” i wykonanie własnego „wesołego lub zdenerwowanego buraczka”.

      Okazuje się, że nawet burak zasługuje na własne święto! Choć nie wszyscy pałają do niego miłością, to jednak wszyscy powinni docenić jego prozdrowotne właściwości.

      CIEKAWOSTKI O BURAKACH 

      1. Polska jest największym producentem buraków ćwikłowych w Unii Europejskiej.
      2. Buraki mają mnóstwo drogocennych składników odżywczych pozytywnie wpływających na zdrowie.
      3. Młode liście buraków zawierają więcej białka i soli mineralnych niż korzenie.
      4. Buraki są bogate w żelazo, którego niedobór może powodować anemię.
      5. Buraki mają zdolność obniżania ciśnienia tętniczego krwi.
      6. Buraki zawierają sporo błonnika pokarmowego, który sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki.
      7. W organizmie buraki wspomagają tworzenie krwi i dzięki temu zapobiegają anemii (niedokrwistości).
      8. Dzięki burakom można skutecznie pokonać nie tylko niedokrwistość, ale także jej skutki, jak zmęczenie, brak energii, drażliwość i bladość. /Edyta Urban/
     • STARSZAKI POZNAJĄ LICZBY I DZIAŁANIA

     • Utworzono: wtorek, 23, listopad 2021 17:52

      Dzieci z grupy starszej oddziału przedszkolnego w środowy poranek zapoznały się z zapisem cyfrowym liczby "6".
       

      Zajęcia rozpoczęliśmy od utrwalenia poznanych już liczb, poprzez układanie ich w zbiorach, dodawanie, odejmowanie. Wspólnie ustaliliśmy, które liczby są mniejsze, większe oraz równe sobie. Kreśliliśmy cyfrę po śladzie oraz na tacy wysypanej kaszą. 

     • DZIEŃ KREDKI W KLASIE DRUGIEJ

     • Utworzono: poniedziałek, 22, listopad 2021 19:29

      22 listopada uczniowie klasy drugiej obchodzili DZIEŃ KREDKI.

      „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę…” chyba nie ma wśród uczniów takiego dziecka, które nie kojarzyłoby słów tej piosenki. To dzięki kredkom potrafią one wyrażać emocje w różnych pracach plastycznych. Za ich pomocą mogą odzwierciedlić to, co myślą, czują i o czym marzą. Rysowanie, malowanie, wycinanie i wszelkiego rodzaju zabawy plastyczne mają za zadanie pobudzić rozwój dziecięcej dłoni. Ćwiczeniami motoryki małej są również kolorowanki, tak bardzo lubiane przez dzieci. Rysowanie dodatkowo rozwija wyobraźnię i fantazję.

      22 listopada uczniowie klasy drugiej obchodzili DZIEŃ KREDKI. Dzień ten rozpoczął się od utrwalenia piosenki „Kolorowe kredki” i zapoznania się z rożnymi rodzajami kredek np.: ołówkowe, świecowe,  pastele (suche i olejne). Następnie przyszedł czas na zabawy twórcze przy wykorzystaniu kredek. Najpierw dzieci wykonały pracę plastyczną na wybrany przez siebie temat, a potem przygotowały z tych prac książeczkę. Dzieła były bardzo kolorowe, a uczniowie wykazali się wielką wyobraźnią i pomysłowością. Nie wiadomo kiedy szary, listopadowy dzień pomalowany został na  „niebiesko, żółto i różowo..”.

      Z okazji Dnia Kredek uczniowie klasy drugiej przygotowali również niespodziankę dla przedszkolaków i dzieci z klas I i III, którą był teatrzyk kukiełkowy „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Celem inscenizacji było zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest zgoda dla dobrej współpracy w zespole i podkreślenie, że każdy z nas jest inny, a zarazem wyjątkowy. Plakat na przedstawienie i rekwizyty, czyli kukiełki i opaski z kredkami, dzieci przygotowały na zajęciach rozwijających zainteresowania. Występ zakończyło wspólne wykonanie obrazka na dużej, czystej kartce. Film z występu został  umieszczony na Teamsie, aby również rodzice mogli zobaczyć swoje pociechy. /Edyta Urban/

     • ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO

     • Utworzono: piątek, 19, listopad 2021 18:46

      W tym tygodniu rozmawialiśmy o zdrowiu i bezpieczeństwie.

      Sprawdziliśmy, w jakiej wodzie mydło lepiej się rozpuszcza i teraz już wiemy, dlaczego trzeba myć ręce w ciepłej wodzie. Przy okazji Pani Kasia wyprodukowała mnóstwo baniek i piany! Dzieliliśmy na sylaby nazwy owoców i warzyw, które dostarczają nam mnóstwa witamin i błonnika, a także ćwiczyliśmy wycinanie i naklejanie.

     • DZIEŃ PRAW DZIECKA W KLASIE DRUGIEJ

     • Utworzono: piątek, 19, listopad 2021 15:48

      Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

      Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF, który przypada na 20 listopada, to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Tego dnia w wielu krajach podejmowane są wspólne inicjatywy w celu okazania wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka to dzień radosny, ale z poważnym przesłaniem.

      UNICEF inicjuje projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. To okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są łamane, bądź nie są przestrzegane.

      19 listopada uczniowie klasy drugiej również uczestniczyli w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Tego dnia w czasie zajęć edukacyjnych przeprowadzono wiele działań, mających na celu  uświadomienie uczniom, że „dzieci, to też ludzie”, mają swoje prawa, potrzeby, oczekiwania i uczucia.  Zajęcia rozpoczęły się od pogadanki na temat praw dziecka. To stało się punktem wyjścia do kolejnych działań. Uczniowie obejrzeli film i zrobili plakat propagujący prawa dziecka. 

      Na koniec uczniowie rozmawiali o tym, że każdy ma swoje prawa, ale także i obowiązki, a podsumowaniem była myśl by innych traktować tak, jak my sami chcielibyśmy być traktowani.

      Edyta Urban

     • DZIEŃ OTWARTY W PPP W POLICACH

     • Utworzono: czwartek, 18, listopad 2021 16:31

      PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA W POLICACH

      Szanowni Państwo,

      Mamy przyjemność zaprosić rodziców, opiekunów i nauczycieli, do skorzystania z konsultacji z naszymi specjalistami podczas Dnia Otwartego Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach. Do skorzystania z wizyty w Poradni zapraszamy szczególnie tych rodziców, opiekunów i nauczycieli, którzy dostrzegają u swoich dzieci skutki długotrwałej nauki zdalnej oraz izolacji od kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami.

      Do Państwa dyspozycji będą, nasi psycholodzy pedagodzy, logopedzi oraz terapeuta integracji sensorycznej i doradca zawodowy. Poniżej znajdziecie Państwo harmonogram pracy specjalistów w tym dniu.

      Pozdrawiamy – Organizatorzy Dnia Otwartego PPP w Policach.

      UWAGA: W związku z narastającymi przypadkami zakażenia Covid-19, odwołane zostały spotkania z logopedą. Poniżej znajdą Państwo uaktualniony terminarz spotkań ze specjalistami. 

       

      GRAFIK  DNIA OTWARTEGO PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W POLICACH

      Sobota 20.11.2021 r.

      l.p              Imię i nazwisko                   stanowisko                        gabinet                      godziny pracy

      1.           Monika Piątkowska             dyrektor, pedagog        gabinet dyrektora              8-12

      2.             Joanna Agapow         wicedyrektor, pedagog        gabinet wicedyrektora       8-15

      4.      Włodarczyk Małgorzata             terapeuta SI                          5                                   8-14

      5.    Wioleta Pacewicz-Chabroń         pedagog                                  7                                 10-12

      6.        Magdalena Czubala                   pedagog                                 8                                   8 -12

      7.           Jadwiga Herman                     pedagog                                  6                                 11-12

                                                                                                                           8                                 12-15

      8.          Małgorzata Depta                    pedagog                                 1                                   8 -12

      9.             Aneta Wojak                           psycholog                              2                                   8 -1

      10.     Dominika Gniewosz                   psycholog                               0                                   9-14

      11.      Małgorzata Myszak                   psycholog                               4                                  11-15

     • INNOWACJA W KLASIE DRUGIEJ "W RÓŻNORODNOŚCI MOC I SIŁA"

     • Utworzono: czwartek, 18, listopad 2021 15:50

      W październiku w klasie drugiej rozpoczęła się realizacja innowacji pedagogicznej „W różnorodności moc i siła”.

      Uczniowie realizację rozpoczęli od cyklu spotkań online prowadzonych przez znanych, lubianych i docenianych edukatorów Przecinek i Kropka w ramach  nowego programu edukacyjnego: #Wiem i Kropka!

      W ramach programu Empik-u „Przecinek i Kropka” dzieci będą brały udział w cotygodniowych warsztatach online. Spotkania te to dla dzieci idealna okazja na rozwijanie swoich zainteresowań i odkrywanie intrygujących informacji o świecie. Ich celem jest przede wszystkim poszerzanie horyzontów oraz pokazanie tematów i aktywności, z którymi uczniowie wcześniej nie mieli do czynienia. Wszystkie spotkania odbywają się w przyjaznej, rozrywkowej atmosferze, która sprzyja kreatywności i samodzielnemu poszukiwaniu dodatkowej wiedzy. Do prowadzenia warsztatów zaproszeni zostali najlepsi edukatorzy, specjaliści i pasjonaci różnych dziedzin.

      Dużym plusem #wiemikropka jest szeroki wachlarz tematów poruszanych przez specjalistów. Dzieci będą mogły m.in. nauczyć się efektywnej organizacji czasu, poznać tajniki dubbingu i samodzielnego tworzenia audiobooków, odkryć ciekawostki ze świata fizyki i przyrody, a nawet samodzielnie przygotować przepyszną panna cottę wraz ze zwyciężczynią 5. edycji MasterChef Junior. Warsztaty te mają też duże znaczenie dla rozwijania kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej (uwrażliwienie na emocje, relacje, zachowania społeczne) w związku z doświadczeniami związanymi z epidemią.

      Pierwsze cztery spotkania w ramach cyklu #wiemikropka to:

      Warsztaty I- „Szkoła już się nie boję! Jak poradzić sobie z lekiem?”

      Powrót do szkolnych ławek nie zawsze jest łatwy, zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Czym jest lęk? Jak możemy opanować go „tu i teraz", a jak pracować nad nim długofalowo? Czy lęk może być też pomocny? Jak rozmawiać o lęku? Na te pytania podczas warsztatu odpowiedziała psycholożka i psychoterapeutka Marta Cieśla.

      Warsztaty III- „Jak radzić sobie ze złością?”

      Co sprawia, że budzi się w nas złość? Jak nowe i nietypowe sytuacje wpływają na to, że się pojawia? To jedna z naszych najsilniejszych emocji. Jest bardzo ważna i potrzebna, ale wcale nie jest łatwo sobie z nią poradzić. Dzieci w trakcie warsztatów przekonały się, że można się złościć lepiej i dowiedziały się czego można się od swojej złości nauczyć. Zajęcia prowadziła Anna Pactwa z Uniwersytetu Dzieci.

      Warsztaty IV- „W relacjach siła, czyli jak budować fajne relacje z innymi?”

      Co to są „fajne relacje"? Co wnoszą do naszego życia? Dlaczego tak ważne jest budowanie wartościowych relacji z innymi ludźmi?

      To kolejny warsztat #wiemikropka, podczas którego Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, opowiedział, jak istotne w naszym życiu są relacje z drugim człowiekiem. /Edyta Urban/

      Czego i dlaczego się boimy? Po czym rozpoznać, że to, co teraz przeżywamy, to właśnie strach? I co zrobić, kiedy czegoś się obawiamy?

      Na te i inne pytania uczniowie  poznali odpowiedzi w trakcie warsztatu prowadzonego online przez psychoterapeutkę Joannę Gruhn-Devantier, który zakończył się krótką relaksacją.

      Warsztaty II- „Złap lęk zanim on złapie Ciebie”
       

      Powrót do szkolnych ławek nie zawsze jest łatwy, zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Czym jest lęk? Jak możemy opanować go „tu i teraz", a jak pracować nad nim długofalowo? Czy lęk może być też pomocny? Jak rozmawiać o lęku? Na te pytania podczas warsztatu odpowiedziała psycholożka i psychoterapeutka Marta Cieśla.

      Warsztaty III- „Jak radzić sobie ze złością?”

      Co sprawia, że budzi się w nas złość? Jak nowe i nietypowe sytuacje wpływają na to, że się pojawia? To jedna z naszych najsilniejszych emocji. Jest bardzo ważna i potrzebna, ale wcale nie jest łatwo sobie z nią poradzić. Dzieci w trakcie warsztatów przekonały się, że można się złościć lepiej i dowiedziały się czego można się od swojej złości nauczyć. Zajęcia prowadziła Anna Pactwa z Uniwersytetu Dzieci.

      Warsztaty IV- „W relacjach siła, czyli jak budować fajne relacje z innymi?”

      Co to są „fajne relacje"? Co wnoszą do naszego życia? Dlaczego tak ważne jest budowanie wartościowych relacji z innymi ludźmi?

      To kolejny warsztat #wiemikropka, podczas którego Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, opowiedział, jak istotne w naszym życiu są relacje z drugim człowiekiem. /Edyta Urban/