• BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH

          • Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:

            Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

            • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
            • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
            • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
            • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
            • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
            • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
            • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
            • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
            • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
            • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
            • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
            • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
            • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

            Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

          • KANGUR 2024

          •  

            MIĘDZYNARODOWY KONKURS
            KANGUR MATEMATYCZNY – edycja 2024

            Szczecińskie Towarzystwo Matematyczne Kangur serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w XXXIII edycji Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny.

             

            • Konkurs odbędzie się 21 marca 2024 roku.
            • Termin zgłaszania szkół do udziału w konkursie – do 02 lutego 2024 roku.
            • Opłata za udział w konkursie wynosi 16 zł od osoby.
            • W konkursie przyznaje się nagrody: dla laureatów, za wynik bardzo dobry oraz za wyróżnienie.
            • Każdy uczeń zgłoszony do konkursu otrzyma nagrodę uczestnika: układankę przestrzenną w postaci tangramu chińskiego.
            • Zapisy do konkursu do 31 stycznia 2024 roku u p. Marioli Zachciał

            Celem konkursu jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół wszystkich typów.

            Konkurs ma charakter jednorazowego testu: bez eliminacji, testów wstępnych, testu finałowego. Zadania są ustalane przez stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontieres” .


            Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.

             

            Konkurs przeprowadzany jest w kategoriach:

            Żaczek – klasy 2. szkół podstawowych;
            Maluch – klasy 3. i  4. szkół podstawowych;
            Beniamin – klasy 5. i 6. szkół podstawowych;
            Kadet – klasy 7. i  8. szkół podstawowych.

             

            plakat2024.pdf

          • Zaproszenie na cykl spotkań "HISTORIA W DOBREJ"

          •  

            Dzień dobry,

            jestem mieszkanką Bezrzecza, prowadzę na Facebooku grupę HISTORIE LOKALNE Bezrzecze i gmina Dobra, gdzie piszę o architekturze, publikuję wspomnienia mieszkańców itd.

            https://www.facebook.com/groups/438924121538242

            W ramach mojej działalności organizuję również różne wydarzenia: wykłady, koncerty (w kościele w Buku), spotkania z dawną kartografią (w Bibliotece Głównej US), oprowadzam po zabytkach.

             

            Na początku ubiegłego roku rozpoczęłam cykl "HISTORIA W DOBREJ": raz w miesiącu spotykamy się w siedzibie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie (ul. Welecka 13 b) i w miłej atmosferze, przy herbatce i ciastkach, słuchamy prelekcji na wybrany temat z historii Pomorza. Wykładowcami są najlepsi specjaliści w danej dziedzinie, badacze naukowi, głównie pracownicy Instytutu Historycznego US. Do tej pory zaproszenie przyjął prof. Radosław Gaziński, dr Katarzyna Rembacka (IPN), dr Tomasz Ślepowroński, prof. Agnieszka Gut, prof. Małgorzata Machałek, dr hab. Agnieszka Borysowska (sekretarz naukowa Książnicy Pomorskiej), dr Paweł Migdalski, dr Michał Paziewski.

             

            Spotkania mają na celu propagowanie wiedzy na temat historii regionalnej (od czasów prehistorycznych do współczesności) i są przeznaczone dla szerokiego kręgu odbiorców - od uczniów starszych klas szkół podstawowych po seniorów. Wstęp wolny, zapisy nie są wymagane. (Pod podanym wyżem linkiem można znaleźć relacje z prelekcji, które się odbyły do tej pory).

             

            W tym miesiącu przyjedzie do nas dr Monika Ogiewa - Sejnota (Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Stargardzie) z wykładem pt. "Życie codzienne na dworze Gryfitów".

            Pomyślałam sobie, że w szkołach gminy Dobra, pośród nauczycieli, uczniów i ich rodziców na pewno są osoby zainteresowane dziejami Pomorza.

            Zapraszam serdecznie!

            24 stycznia (środa), godz. 18, ZUL, ul. Welecka 13 b w Mierzynie

             

            W późniejszym terminie wyślę plakat oraz link do wydarzenia na Facebooku.

             

            Pozdrawiam,

            Monika Kołacz

          • "KIERMASZ DOBROCI" I WIGILIE KLASOWE

          • 22 grudnia uczniowie klas 1-7 wzięli udział w spektaklu muzyczno-słownym pod nazwą "Kiermasz dobroci". Każda z klas przedstawiła przed publicznością swój występ. Pomiędzy występami pani Magdalena Suszek przybliżyła nam znaczenie i pochodzenie atrybutów świąt Bożego Narodzenia takich jak choinka, bombka, itp.

            Szopka przygotowana przez uczniów została wypełniona życzeniami świątecznymi uczniów. Na zakończenie Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne.

            Wigilie klasowe obfitowały suto zastawionymi stołami i oczywiście wymarzonymi prezentami.

          • WAŻNA INFORMACJA

          •  

            Szanowni Państwo,

            Informujemy, że w oddziałach przedszkolnych zgłaszane są przypadki chorych dzieci na szkarlatynę, jednocześnie przypominamy, że dziecko chore należy pozostawić w domu do momentu całkowitego wyzdrowienia.

          • KLASA 3 PRZYGOTOWUJE SIĘ NA ŚWIĘTA

          • Uczniowie klasy 3 ciężko pracowali aby w ich domach zagościł świąteczny nastrój. Na zajęciach wykonali pięknie pachnące świerkiem stroiki bożonarodzeniowe, które przyozdobią stoły i ich domach.

          • MIKOŁAJKOWY WYJAZD

          • 11 grudnia uczniowie wszystkich klas wzięli udział w mikołajkowym wyjeździe do kina na film pt. "Jak zostać Świętym Mikołajem?". Przed filmem odbył się pokaz dydaktyczny dotyczący tolerancji.  

            W szkole na każdym kroku widzimy jak zbliżają się święta. Jest to wspaniały czas, który wprowadza nas w piękny, świąteczny nastrój.

          • MIKOŁAJKI W SZKOLE

          • 6 grudnia na korytarzach i w klasach spotkaliśmy pełno Mikołajów, a każdy miał na głowie czerwoną czapeczkę. Dzień "Czerwonej czapeczki" zorganizował Samorząd Uczniowski, a uczniowie chętnie wzięli w nim udział. W tym dniu również ubraliśmy choinę na holu szkoły, która teraz będzie z nami czekać na święta Bożego Narodzenia.

            W oddziale przedszkolnym również świętowali Mikołajki. Mikołaj zostawił dzieciom list z zagadkami, które musieli rozwiązać. Oczywiście wszystko zostało rozwiązane przy dobrej zabawie a nagrodą były prezenty.