Utworzono: środa, 01, kwiecień 2020 12:11
Pod numerem telefonu 663-606-609 osoby potrzebujące, mogą otrzymać pomoc psychologiczną, która jest realizowana przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny.
Utworzono: środa, 01, kwiecień 2020 12:11
Pod numerem telefonu 663-606-609 osoby potrzebujące, mogą otrzymać pomoc psychologiczną, która jest realizowana przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny.
Utworzono: środa, 01, kwiecień 2020 12:09
Wsparcie specjalistów z naszej rejonowej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Policach.
Osoby, które odczuwają potrzebę wsparcia (psychologicznego, emocjonalnego) w sytuacji kryzysu mogą kontaktować się z dyżurującymi specjalistami telefonicznie (numery telefonów: 501 422 481 lub 660 092 909) każdego dnia w godzinach 10:00–14:00.
Zachęcam do kontaktu - Ewa Bajuk - pedagog szkolny
Utworzono: środa, 01, kwiecień 2020 12:07
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
gdyby ktoś potrzebował kontaktu ze mną pedagogiem szkolnym w sprawach wychowawczych, proszę o informację przez e-Dziennik, zakładka Wiadomości. Postaram się pomóc. Można zostawić mi także w Wiadomościach swój nr telefonu - będę starała się oddzwonić.
Serdecznie pozdrawiam - Ewa Bajuk, pedagog szkolny
Utworzono: środa, 25, marzec 2020 14:35
Sposób prowadzenia kształcenia na odległość, monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów, w tym również informowania uczniów i rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach w PSP w Rzędzinach
1. Zdalne zajęcia dla uczniów będą prowadzone zgodnie z obowiązującym planem lekcji poprzez dziennik elektroniczny.
2. Uczeń w zakładce „Zadania domowe” otrzyma temat zajęć oraz przebieg lekcji przygotowany przez nauczyciela.
3. Na zakończenie zajęć nauczyciel umieszcza wg potrzeb pracę domową, która może przybierać różne formy np. pracy pisemnej, przeczytania tekstu, ćwiczeń, pracy plastycznej, pracy praktycznej itp. oraz informuje ucznia o sposobie jej realizacji
4. Ilość zadawanych prac w tygodniu dla poszczególnych przedmiotów to: język polski, matematyka, wychowanie fizyczne - maksymalnie 3, dla pozostałych przedmiotów - maksymalnie 2.
5. Ilość zadawanych prac edukacji wczesnoszkolnej - maksymalnie 5 w tygodniu, edukacje tj. angielski, informatyka, plastyka, muzyka -maksymalnie 1 w tygodniu.
6. Nauczyciele edukacji przedszkolnej zamieszczają materiały na stronie internetowej szkoły .
7. Nauczyciele świetlicy, biblioteki i pedagodzy zamieszczają materiały na stronie internetowej szkoły.
8. Obowiązkiem ucznia jest sumiennie podejść do zadanego tematu i wykonanie go we wskazanej formie. W razie potrzeby konsultuje się z nauczycielem poprzez dziennik elektroniczny, adres poczty elektronicznej szkoły lub w inny, ustalony z nauczycielem sposób.
9. Uczeń realizuje zadanie w sposób określony przez nauczyciela tj. przesyła informację zwrotną (wykonane zadanie, polecenie itp.) w zakładce „Zadania domowe” (odsyłając plik z wykonaną pracą po zintegrowaniu z dyskiem sieciowym) lub odpowiadając na Wiadomość, lub odnotowując w zeszycie przedmiotowym (do sprawdzenia w późniejszym terminie).
10. Nauczyciel sprawdza wykonane zadanie nanosząc poprawki lub pisząc komentarz, ocenia i przesyła uczniowi, gdy wymaga tego sytuacja, a ocenę umieszcza w e-Dzienniku.
11. Uczeń, który nie posiada dostępu do komputera z internetem:
a) może nawiązać kontakt telefoniczny z innym uczniem w klasie w celu uzyskania informacji o przerabianym temacie w danym dniu oraz pracy domowej;
b) lub otrzymuje wyżej wymienione informacje SMS na telefon rodzica od nauczyciela, po uprzednim ustaleniu tej formy kontaktu;
c) wykonuje zadanie domowe w zeszycie przedmiotowym do późniejszego sprawdzenia (zeszyt z zadaniami będzie sprawdzany po powrocie do szkoły);
d) lub przesyła wykonane zadanie na udostępnioną pocztę elektroniczną nauczyciela w formie pliku lub zdjęcia (np. zrobione zdjęcie zadania w
zeszycie);
e) jeżeli nauczyciel nie udostępnił swojej poczty, uczeń przesyła poprzez telefon wykonane zadanie na adres szkoły sekretariat@psprzedziny.pl;
f) lub przesyła zdjęcie z wykonanym zadaniem MMS-em bezpośrednio na telefon nauczyciela (jeśli został przez niego udostępniony).
12. Kontakt z nauczycielami poprzez dziennik elektroniczny, pocztę elektroniczną: sekretariat@psprzedziny.pl lub w inny, ustalony z nauczycielem sposób.
Utworzono: środa, 25, marzec 2020 12:59
Jak skutecznie się uczyć? – wskazówki dla uczniów
Utworzono: środa, 25, marzec 2020 12:56
JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI? - WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW
Dzieci uczą się tego, czego doświadczają:
Jeżeli dziecko żyje w atmosferze krytyki - uczy się potępiać.
Jeżeli dziecko żyje w atmosferze wrogości - uczy się walczyć.
Jeżeli dziecko musi znosić kpiny - uczy się nieśmiałości.
Jeżeli dziecko jest akceptowane i chwalone - uczy się doceniać innych.
Jeżeli dziecko żyje w poczuciu bezpieczeństwa - uczy się ufności.
Jeżeli dziecko żyje w atmosferze miłości - uczy się jak znaleźć miłość w świecie.
Typowe błędy, które popełniają rodzice
Nadmierna kontrola „Muszę go cały czas pilnować, gdy tylko odejdę – od razu zajmuje się czymś innym, nigdy nie pamięta co jest zadane”. Rodzice dzwonią do nauczycieli i kolegów, pytając o prace domowe. W ten sposób przejmują kontrolę, pozbawiają dziecko odpowiedzialności i motywacji do nauki.
Uczenie się za dziecko. Rodzice niezadowoleni z efektów nauki dziecka, sami biorą się do pracy. Sprawdzają zeszyty, przepisują od nowa fragmenty lub całe prace domowe, piszą za nie wypracowania, czytają lektury. Obawiają się, że dziecko samo sobie nie poradzi.
Zbyt wysokie wymagania
Rodzic nie chwali za włożony w pracę wysiłek, ciekawą treść. Koncentrując się na błędach, odbiera dziecku satysfakcję z wykonanej pracy.
Niewłaściwe motywowanie
Rodzice, w poczuciu własnej bezradności wobec szkolnych niepowodzeń dzieci, próbują wszystkiego, żeby je zachęcić do nauki: moralizują, straszą, zawstydzają, przekupują, wyznaczają kary. Z kolei dzieci, nie mając już nic do stracenia, podejmują walkę z rodzicami.
Brak zainteresowania rodziców nauką dziecka
Rodzice, zapracowani i zmęczeni, nie mają czasu zajmować się sprawami szkolnymi dziecka. Uważają, że samo powinno dać sobie radę. Nie rozumieją, że dziecko potrzebuje pomocy. Dopiero, gdy dziecko wpada w duże kłopoty lub zaczyna wagarować – zaczynają szukać pomocy. Kiedy brakuje czasu – brakuje też codziennych rozmów, przemyśleń, a także wzajemnego wsparcia i okazywania szacunku. Umykają uwadze rodziców zaniedbania np. przy odrabianiu prac domowych. Z drugiej strony często nie zauważają starań dziecka, które chce osiągnąć jak najlepsze wyniki. Wtedy jest ono przeświadczone, że wysiłek się nie opłaca.
JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI ?
Od najmłodszych lat:
- rozwijaj naturalną ciekawość dziecka,
- wzbudzaj jego motywację do poznawania nowych rzeczy, do nauki poprzez: systematyczne wyprawy do księgarni – niech dziecko samo wybierze sobie jakąś książeczkę czy czasopismo organizowanie wycieczek do muzeów, na wystawy, oglądanie z dzieckiem ciekawych programów w TV i rozmawianie o nich, rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, zabaw logicznych itp. wykorzystywanie codziennych czynności i zdarzeń do ćwiczenia różnych umiejętności np., liczenia, logicznego myślenia itd. dawanie przykładu własnym zachowaniem – spędzając wolny czas czytając prasę, książki, oglądając programy popularnonaukowe itp.
- wdrażaj dziecko do systematyczności, naucz dobrej organizacji pracy (odrabianie lekcji o tej samej porze) i zadbaj o odpowiednie miejsce do nauki (stały kącik do pracy), pomagaj dziecku w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności – nie oznacza to jednak, że masz wykonać zdanie za dziecko! Pomóż mu zrozumieć polecenie, zaplanujcie poszczególne etapy niezbędne do wykonania zadania, w razie potrzeby udziel wskazówek.
- unikaj atmosfery napięcia, nie okazuj ciągłego niezadowolenia, lecz szukaj mocnych stron swojego dziecka i udzielaj mu wsparcia.
- chwal – za osiągnięcia, a także za włożony wysiłek. nie porównuj dziecka do rodzeństwa, kolegów, lecz do poprzedniego jego poziomu umiejętności – uświadamiasz mu w ten sposób postępy i motywujesz do dalszej pracy,
- w przypadku zniechęcenia dziecka lub doświadczenia przez nie porażki – nie zaprzeczaj jego uczuciom mówiąc, że nic się nie stało, lecz nazwij jego uczucia (np. widzę, że: jest ci bardzo smutno z tego powodu…, że jesteś rozczarowany…, że zadanie to sprawia ci trudność…), zachęć je do wymyślenia, jak można rozwiązać dany problem, zaproponuj własne pomysły i wspólnie zdecydujcie, które pomysły wydają się możliwe do zrealizowania.
- jeśli dziecko odrabia pracę domową w obecności rodzica, istnieje niebezpieczeństwo, że przy pojawieniu się najmniejszych trudności będzie szukało pomocy, musi nauczyć się dokładania wysiłku, żeby dotrzeć do celu; nie chodzi tutaj o odmawianie dziecku pomocy, tylko o pomaganie mu w taki sposób, żeby wzrastało poczucie jego odpowiedzialności i samodzielności.
- zanim dziecko zacznie odrabiać lekcje, omów z nim, co ma do zrobienia, niech przejrzy w twojej obecności zeszyty i oceni, czy samo da sobie z tym radę i czy będzie miało problem ze zrozumieniem.
- jeśli nie ma już żadnych problemów, dziecko powinno usiąść w swoim pokoju i wziąć się do lekcji, jeśli pojawią się trudności, dziecko powinno dać sobie radę samodzielnie, nawet jeśli popełni jakiś błąd.
Taka samodzielna praca umacnia odpowiedzialność dziecka, a tym samym rozwija jego zdolność koncentracji i wytrwałość.
Literatura:
Hamer.H – „ Do efektywności nauczania”
G.W.Green – „Jak pomagać dziecku w nauce?”
A.Faber, E.Mazlish – „Jak mówić, żeby dzieci uczyły się w domu i w szkole”
Utworzono: piątek, 20, marzec 2020 10:41
UWAGA!!!
Do wniosku o przyjęcie dziecka do placówki wychowania przedszkolnego należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów określonych w art. 131 ust. 2 ustawy - Prawo oświatowe:
Ponadto do wniosku o przyjęcie dziecka do placówki wychowania przedszkolnego dołącza się również dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów dodatkowych określonych w uchwale Nr XI/144/2019 Rady Gminy Dobra z dnia 19 grudnia 2019 r. sprawie ustalenia kryteriów rekrutacji do przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz publicznych innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminę Dobra:
Proszę również pamiętać, iż w przypadku dołączenia Oświadczenie_nr_6.pdf dodatkowo należy załączyć:
a) kopię pierwszej strony zeznania podatkowego opatrzonego pieczęcią urzędu skarbowego, w którym zostało złożone zeznanie, lub
b) potwierdzenie złożenia zeznania z pieczęcią urzędu skarbowego, lub
c) Urzędowe Poświadczenie Odbioru wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego, lub
d) inny dokument potwierdzający odprowadzanie podatku dochodowego od osób fizycznych do urzędu skarbowego.
WÓJT
Teresa Dera
Utworzono: piątek, 20, marzec 2020 10:13
Szanowna Państwo,
W tym trudnym dla wszystkich czasie, jakim jest potrzeba izolacji i pozostania w domach. Fundacja TworzyMY Kraków pragnie wesprzeć rodziców, którzy w najlepszy sposób chcą kreatywnie zająć czas swoich pociech. Dlatego proponujemy aby dzieci przygotowały prace plastyczne lub literackie opowiadające o tym jak wyobrażają sobie świat w 2120 roku. Wszystkie prace, które dotrą do naszej Fundacji za pomocą poczty e-mail, zostaną zamknięte w przygotowywanej kapsule czasu. Mamy nadzieję, że opracowanie zadania konkursowego sprawi, że kolejny dzień spędzony w domu na kwarantannie, będzie pełen kolorowych wyobrażeń statków kosmicznych, robotów i latających pojazdów.
Zadanie konkursowe brzmi: "Świat za sto lat. Jak go sobie wyobrażasz?"
Jak wziąć udział w konkursie?
1. Opracować zadanie konkursowe dowolną techniką plastyczną lub literacką.
2. Własnoręcznie podpisać dzieło.
3. Wypełnić formularz zgłoszeniowy(dostępny na stronie www.tworzymykrakow.org/sercekapsuly).
4. Zrobić zdjęcie/skan pracy i formularza
5. Wysłać pracę i formularz na adres: sercekapsuly@tworzymykrakow.org
4. W miarę możliwości oryginał pracy i formularza wysłać pocztą na adres Fundacji TworzyMY Kraków.
Kto może wziąć udział w konkursie?
Wszyscy! Niezależnie od wieku i umiejętności! W naszej akcji liczy się pomysł na to jak będzie wyglądał świat w 2120 roku.
Terminy: Na prace czekamy do 30 kwietnia.
Jakie muszą być warunki techniczne prac?
• Prace literackie – dowolna forma literacka, max. 8000 znaków (opowiadanie, nowela, esej, reportaż, wywiad etc.) i/lub
• Prace plastyczne – dowolna forma plastyczna nieprzestrzenna, w rozmiarze max. A3 (rysunek, malarstwo, kolaż, komiks, grafika komputerowa, techniki mieszane etc.)
W dotychczasowych edycjach akcji wzięło udział blisko 4 000 dzieci i przeszło 1 000 szkół z całej Polski. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie przez uczestników dzieł literackich i plastycznych, które zostaną zamknięte w powstającej w Krakowie Kapsule Czasu i stanowić będą jej "Serce".
Na zdjęciu poniżej mogą Państwo zobaczyć jak wyglądać będzie Ogólnopolska Kapsuła Czasu oraz obejrzeć galerię kilku wybranych dzieł akcji.
Regulamin
formularz zgłoszeniowy
i informację
gotową do publikacji na Państwa stronie internetowej lub dzienniku elektronicznym znajdą Państwo w aktywnych linkach oraz na stronie: www.tworzymykrakow.org/sercekapsuly
Zachęcam również do odwiedzenia naszego profilu na Facebook
gdzie znaleźć można obszerną galerię zdjęć prac trzech dotychczasowych edycji akcji "Serce Kapsuły Czasu".
Z wyrazami szacunku,
Joanna Kowalik
Koordynator Akcji Społecznej "Serce Kapsuły Czasu"
Fundacja TworzyMY Kraków
+ 48 692 422 717
Tworzymy Kraków · Syrokomli 3/1 · Kraków 30-102 · Poland
Utworzono: poniedziałek, 16, marzec 2020 13:30
Z uwagi na zwiększające się zagrożenie zakażeniem KORONAWIRUSEM, mając na względzie zdrowie zarówno Państwa jak i pracowników z dniem 16.03.2020 r. (poniedziałek) sekretariat Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzędzinach zostaje wyłączony do odwołania z obsługi interesantów.
Wszelkie dokumenty, w tym wnioski rekrutacyjne do oddziału przedszkolnego wraz z wymaganymi dokumentami prosimy składać w zamkniętych kopertach w godzinach 8:00-14:00 do specjalnie przygotowanego pojemnika znajdującego się w holu wejścia do szkoły od strony boiska (główne wejście będzie zamknięte). Boisko szkolne oraz plac zabaw pozostają nieczynne.
SKŁADANIE WNIOSKÓW DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLEGO W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ
od dnia 16 marca do 30 marca 2020 r.
Proszę o wyrozumiałość w zaistniałej sytuacji.
Dyrektor
Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzędzinach
Ewa Lewandowska
Utworzono: poniedziałek, 16, marzec 2020 11:44
Warszawa, 13 marca 2020 roku
Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach
- rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów
Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.
Praca zdalna z uczniem w czasie zawieszenia zajęć w szkołach
W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu:
W poradniku znaleźć można wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć. Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych będziemy na bieżąco uzupełniać.
Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe
Epodreczniki.pl
To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.
Materiały dostępne na platformie są:
Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:
Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.
Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu.
Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.
Portal Scholaris
To portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.
Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholarisa, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.
Wyszukiwanie na portalu jest możliwe zarówno dla poprzedniej, jak i obecnie obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego (po wybraniu zakładki „Nowa podstawa programowa” użytkownik zostanie przeniesiony na portal.scholaris.pl). Korzystając z wyszukiwarki, można filtrować zasoby według: etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.
Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych – www.cke.gov.pl
Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.
Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:
Linki do materiałów o egzaminie maturalnym:
Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą udostępnia materiały edukacyjne dla dzieci polskich uczących się za granicą w formie podręcznika internetowego „Włącz Polskę!”. Jest to zbiór zasobów edukacyjnych wykorzystywanych do tworzenia podręczników dla uczniów szkół polskich na całym świecie.
Strona internetowa www.wlaczpolske.pl, na której znajduje się podręcznik, pozwala łączyć różnorodne materiały edukacyjne, dostosowując je do wieku, poziomu znajomości języka polskiego, potrzeb czy zainteresowań. Dostępne materiały obejmują nauczanie wczesnoszkolne, język polski, wiedzę o Polsce oraz historię i geografię Polski.
Dostęp do zasobów jest otwarty (nie wymaga logowania) i nieodpłatny. Każdy użytkownik ma prawo je powielać, kopiować, dystrybuować i zapisywać w formie pliku PDF na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie. Po zapisaniu własnej wersji podręcznika otworzenie materiałów nie wymaga dostępu do internetu. Pliki PDF można także wydrukować na dowolnej drukarce.
Portal lektury.gov.pl
To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych
i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.
Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik https://esero.kopernik.org.pl/
Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.
Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1
Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.
Serwis IPN Przystanek historia
Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.
Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.
Strona Krajowego Biura programu eTwinning
https://etwinning.pl/inspiracje-2/inspiracje
Zachęcamy również do odwiedzenia europejskiej strony internetowej programu eTwinning – zakładka „Zainspiruj się”. Na tych stronach nauczyciele znajdą gotowe zestawy projektowe przetłumaczone na język polski, jak również pojedyncze zadania dla nauczycieli niemal każdej specjalności. Materiały można wykorzystać przede wszystkim do realizacji projektów eTwinning, jak również innych działań edukacyjnych. Strony to nieoceniona baza inspiracji.
Serwis Ninateka
To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.
Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.
Serwis Muzykoteka Szkolna
http://www.muzykotekaszkolna.pl/
Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.
Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
www.bc.ore.edu.pl
Biblioteka Cyfrowa ORE gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.
Biblioteka Cyfrowa Polona
Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.
W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
Serwis Telewizji Polskiej
https://rozrywka.tvp.pl/47090255/telewizja-polska-blizej-dzieci-i-mlodziezy%20-
Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.
Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”
Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.
W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.
Serwis Polskie Radio Dzieciom
www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom
To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.
Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Powered by aSc EduPage