Utworzono: czwartek, 30, marzec 2017 21:15
30 marca
odbył się koncert
pt. "STOLARZ I KSYLOFON"
U stolarza w dobrym tonie,
Jest dziś gra na ksylofonie.
Deski przeciął , wyszlofował,
Do stolika przymocował.
Utworzono: czwartek, 30, marzec 2017 21:15
30 marca
odbył się koncert
pt. "STOLARZ I KSYLOFON"
U stolarza w dobrym tonie,
Jest dziś gra na ksylofonie.
Deski przeciął , wyszlofował,
Do stolika przymocował.
Utworzono: czwartek, 30, marzec 2017 12:15
Utworzono: poniedziałek, 27, marzec 2017 18:58
27 marca dla uczniów klas II - III miały miejsce warsztaty profilaktyczne na temat „Konflikt – jak rozwiązywać spory?”. Prowadził je Specjalista z Pracowni Szkoleniowej „Krokus”.
Uczniowie zastanawiali się nad przyczynami konfliktów oraz skutecznymi sposobami ich rozwiązania. Próbowali w grupach rozwiązywać różne zadania, które wymuszały znalezienie kompromisu.
Uczniowie klas IV-VI natomiast zastanawiali się nad tematem „Dyskryminacja, komunikacja”. Analizowali przyczyny dyskryminacji, jej rodzaje, a także warunki skutecznej komunikacji. Stawiani byli w sytuacji, która zmusiła ich do refleksji nad tym, jak często pomimo deklaracji o braku w nas uprzedzeń, w konkretnych sytuacjach zachowujemy się zupełnie inaczej.
Zajęcia zostały sfinansowane z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych./E. Bajuk/
Utworzono: sobota, 25, marzec 2017 11:58
W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w internecie, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w liście skierowanym do środowiska oświatowego zwróciła się z prośbą o szczególne zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego zachowania dzieci i młodzieży w internecie. Warto podkreślić, że nie wszystko, co pojawia się w internecie, chociaż modne, jest bezpieczne i rozsądne.
Minister edukacji prosi również, aby rodzice rozmawiali z dzieckiem o jego aktywności w internecie, dopytywali się o ewentualne problemy, z jakimi być może dziecko się boryka. Dodatkowo istotne jest, aby zwrócić uwagę na zachowanie dziecka w ostatnim czasie – jego ogólne samopoczucie, poziom zmęczenia, rodzaj filmów i muzyki jakiej słucha.
GRY KOMPUTEROWE
Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera do grania (opracowanie: „Gry w życiu uczniów, Instytut Badań Edukacyjnych”, 2014.), a 94% nastolatków w wieku 12-17 lat gra w gry wideo.
Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.
Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.
Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły. A w przypadku opisanym poniżej, mogą prowadzić do samookaleczenia, a nawet śmierci.
WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW
Poniżej zamieszczam również kilka wskazówek dla rodziców, dotyczących zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:
· Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
· Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
· Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
· Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
· Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
· Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
· Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
· Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
· Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.
Wskazówki pochodzą z broszury pt.: „Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie-reagowanie. Gry komputerowe”. Broszura dostępna jest pod adresem:https://www.ore.edu.pl/materialy-do-pobrania/category/55-profilaktyka-agresji-i-przemocy
GDZIE MOŻNA UZYSKAĆ POMOC
W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod numerem telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).
Więcej o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w internecie: www.dyżurnet.pl,www.ore.edu.pl, www.akademia.nask.pl, www.kursor.edukator.pl, www.saferinternet.pl, www.plikifolder.pl
GRY KOMPUTEROWE – OZNACZENIA
W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI (Pan-European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry z poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową.
W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.
Utworzono: czwartek, 23, marzec 2017 21:14
23 marca w Publicznej Szkole Podstawowej w Mierzynie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
W eliminacjach gminnych współorganizowanych przez Gminę Dobra oraz Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Policach wzięło udział sześcioro uczniów z naszej szkoły, z klas IV-VI. Konkurs składał się z testu, po którym uczestnicy, którzy zdobyli największą ilość punktów odpowiadali na pytania panów strażaków. Nam nie udało zakwalifikować się do konkursu na poziomie powiatowym. Wcześniej nasi uczniowie brali udział we wstępnych eliminacjach przeprowadzonych w naszej szkole./E. Bajuk/
Utworzono: czwartek, 23, marzec 2017 20:14
Uczniowie klasy trzeciej w ramach innowacji „Sztuka niejedno ma imię” przygotowali przedstawienie dla swoich młodszych kolegów i koleżanek.
23 marca młodzi aktorzy zaprosili dzieci na przedstawienie kukiełkowe „Na straganie”, do którego kukiełki i scenografię wykonały samodzielnie na zajęciach artystycznych. Po występie trzecioklasiści zaśpiewali piosenkę „Na straganie” i zaprosili swoich gości na zdrowy poczęstunek: jabłka i marchewki. /Edyta Urban/
Utworzono: środa, 22, marzec 2017 19:01
22 marca (czekaliśmy na słoneczną pogodę) obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Tradycją stało się, że w tym dniu uczniowie mogą zaprezentować swoje talenty.
. W pokazie „Złotej Dziesiątki” mogliśmy zobaczyć taniec i wysłuchać popisów wokalnych. Występy spotkały się z entuzjastyczną reakcją publiczności. Dowodem uwielbienia publiczności była nagroda przez nią przyzna - Mateuszowi Kisielowi. W tym dniu dzieci zaprezentowały także swoje kolekcje: m.in. koszulek piłkarskich, pieniędzy ukraińskich, pojazdów wojskowych i samochodzików wyścigowych. Ten uroczy dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. Sezon wiosenny uważamy za rozpoczęty!!! /E. Bajuk, E. Urban/
WIELKIE OCZEKIWANIE NA WYSTĘPY "ZŁOTEJ DZIESIĄTKI".
PREZENTACJA KOLEKCJI PRZYNIESIONYCH PRZEZ UCZNIÓW.
WYSTĘPY "ZŁOTEJ DZIESIĄTKI".
PODZIĘKOWANIA DLA OBSŁUGI TECHNICZNEJ. WRĘCZENIE NAGRODY PUBLICZNOŚCI.
ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU W UROCZEJ SCENERII WIOSENNEGO SŁOŃCA.
PIECZENIE KIEŁBASEK NA OGNISKU.
Utworzono: środa, 22, marzec 2017 18:12
Od 8 do 22 marca odbył się konkurs „Układania puzzli na czas" zorganizowany przez świetlicę szkolną. Uczniowie układali puzzle w dwóch kategoriach wiekowych: klasy II – III (30 elementów) oraz klasy IV – VI (60 elementów).
W konkursie wzięło udział 22 uczniów: 12 z klas II i III oraz 10 z klas IV-VI. O zwycięstwie decydował najkrótszy czas ułożenia wszystkich elementów puzzli. Rywalizacja była zacięta, a uczniowie wykazali się niezwykłą umiejętnością w składaniu poszczególnych elementów obrazka. Rozbieżność czasowa była dość duża, co świadczy o zdolnościach w tej dziedzinie niektórych uczniów.
ZMAGANIA UCZESTNIKÓW KONKURSU Z KLAS II - III.
ZMAGANIA UCZESTNIKÓW KONKURSU Z KLAS IV - VI.
Zwycięzcom zostały wręczone nagrody i dyplomy. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /Mariola Zachciał/
WRĘCZENIE NAGRÓD ZWYCIĘZCOM PODCZAS DNIA TALENTÓW, BO SPRAWNOŚĆ W UKŁADANIU PUZZLI TO TEŻ JEST TALENT.
Utworzono: poniedziałek, 20, marzec 2017 20:13
W marcu w naszej szkole odbył się szkolny konkurs plastyczny pt. „Wybieram wodę…” dla uczniów klas II- VI.
20 marca szkolna komisja konkursowa wybrała pięć prac, które przeszły do ogólnopolskiego konkursu plastycznego w Warszawie (Anna Sekutowicz, Łucja Przepiórkowska, Hanna Kowal, Gabriela Orzechowska, Nikola Kotynia). /Edyta Urban/
Utworzono: piątek, 17, marzec 2017 20:04
17 marca uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w prelekcji poświęconej Januszowi Korczakowi, która odbyła się w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej. Wykład prowadziła pani Cecylia Judek – sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
Podczas tego spotkania nasi uczniowie mieli okazję zaprezentować krótki montaż poetycki poświęcony Januszowi Korczakowi. Dzieci z uwagą wysłuchały preklekcji pani Cecylii Judek, która w pasjonującą opowieść o Januszu Korczaku wplotła wiele cennych życiowo wskazówek. /A. Ostrowska-Kupaj/
Powered by aSc EduPage