Rzędziny, dnia 30 marca 2023 r.
INFORMACJE DLA RODZICÓW / PRAWNYCH OPIEKUNÓW DZIECKA O ZASADACH WNOSZENIA OPŁAT ZA KORZYSTANIE Z WYŻYWIENIA ZAPEWNIONEGO DLA DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ
W RZĘDZINACH
OD 03.04.2023 r. DO 07.04.2023 R.
Szanowni Państwo,
Informujemy, że od dnia 01 kwietnia 2023 r. zmieniają się zasady wnoszenia opłat za posiłki dla Państwa dzieci uczęszczających do oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych oraz do innych form wychowania przedszkolnego, tj. punktów przedszkolnych prowadzonych przez Gminę Dobra. Ma to związek ze zmianą formuły organizacji wyżywienia w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Dobra.
Co to oznacza dla Rodziców / Opiekunów prawnych ?
Placówki wychowania przedszkolnego mają obowiązek zapewnić Państwa dzieciom wyżywienie podczas ich pobytu w przedszkolu/oddziale przedszkolnym bądź w punkcie przedszkolnym.
Natomiast Państwa obowiązkiem jest wnieść opłaty za te posiłki w wysokości adekwatnej do wartości tzw. „wsadu do kotła”, zgodnie z ofertą wykonawcy i ustaleniami dyrektora poczynionymi w porozumieniu z Wójtem (art. 106 ust. 3 w/w ustawy Prawo oświatowe -Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 tj. z późn. zm.).
Opłaty za korzystanie z wyżywienia w placówkach wychowania przedszkolnego (w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych i punktach przedszkolnych) mają charakter publicznoprawny i stanowią niepodatkowe należności budżetowe, które w zamian za zapewnienie Państwa dzieciom posiłków, są należne Gminie. Powyższe wynika z art. 52 ust. 15 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. 2022 poz. 2082 tj. z późn. zm.).
Zgodnie z tym przepisem „opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych placówkach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz opłaty za korzystanie z wyżywienia w takich placówkach stanowią niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym, o których mowa w art. 60 pkt 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych”.
Oznacza to, że na każdy miesiąc będą Państwa dzieciom zapewnione posiłki na wszystkie dni funkcjonowania placówki oświatowej za które zostanie ustalona z góry opłata za wyżywienie.
Skąd Rodzice/Opiekunowie prawni mają uzyskać informację o wysokości opłat za posiłki ?
Zostanie Państwu udostępniony elektroniczny system do obsługi wyżywienia (https://aplikacja.zamowposilek.pl), w którym będą publikowane kwoty do zapłaty za posiłki za dany miesiąc, a także będzie można zrezygnować z całodziennego wyżywienia w dniach, w których dziecko nie będzie mogło skorzystać z zapewnionych mu posiłków (np. z powodu nieobecności w przedszkolu).
Rodzic/Opiekun prawny dziecka winien zalogować się w aplikacji (https://aplikacja.zamowposilek.pl) i założyć konto w celu możliwości korzystania w pełnym zakresie z tego systemu, np. w celu złożenia zamówienia albo rezygnacji z obiadu.
Opłatę za wyżywienie za okres od 03.04.2023 r. do 07.04.2023 r. należy wnieść do 03 kwietnia br. (poniedziałek) do godz. 08:00.
Łączna kwota to iloczyn stawki dziennej 12,30 zł i liczby dni w miesiącu kwietniu br.
Skąd wynika wysokość opłaty za całodzienne wyżywienie?
Zgodnie z art. 106 ust. 3 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe wysokość opłat za posiłki ustala dyrektor placówki wychowania przedszkolnego w porozumieniu z Wójtem Gminy Dobra. Państwo ponosicie koszty tylko tzw. „wsadu do kotła”.
Wysokość opłat ustalonych w w/w porozumieniu (w tym „wsadu do kotła”) wynika ściśle ze stawek wskazanych przez wykonawcę.
Czy w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu opłata za posiłki zostanie zwrócona Rodzicowi / Opiekunowi prawnemu ?
Tak. Należy się Państwu należy zwrot kwot za niewykorzystane posiłki, co wynika z zasady ekwiwalentności, tj. Rodzic ponosi opłaty w takim zakresie, w jakim dziecko faktycznie skorzystało z wyżywienia. Warunkiem otrzymania zwrotu jest jednak zgłoszenie faktu nieobecności dziecka najpóźniej do godziny 06:30 w dniu, poprzedzającym pierwszy dzień nieobecności dziecka. Zgłoszenia należy dokonać przez elektroniczny system do obsługi wyżywienia.
Dostawca odpowiedzialny za dostarczenie posiłku i placówka muszą otrzymać taką informację na tyle wcześnie, aby nie przygotowywać nadmiarowych posiłków i ponosić w związku z tym zbędnych kosztów.
Zgłoszenie nieobecności po wskazanym wyżej terminie będzie wiązało się z Państwa obowiązkiem zapłaty za posiłki. Alternatywnie będzie możliwy odbiór wyżywienia na wynos.
Opłaty za posiłki niewykorzystane (pod warunkiem zgłoszenia w terminie) zostaną Państwu zwrócone w postaci pomniejszenia opłaty w kolejnych miesiącach.
Jak będą traktowane zaległości z opłatami?
W takim przypadku wierzycielem z tytułu zaległych opłat nie jest przedszkole, lecz Gmina Dobra – jako organ prowadzący.
Dochodzenie należności budżetowych z tytułu nieuiszczonych opłat za korzystanie z posiłków w placówkach wychowania przedszkolnego następuje na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, Dz. U. z 2018 r. poz. 1314 t.j. z późn. zm).
W przypadku zaległości stosowane będą procedury związane z egzekucją należnych Gminie dochodów samorządowych jednostek budżetowych, tj. kierowane będą do zobowiązanych wezwania do zapłaty, a także podejmowane będą czynności zmierzające do wykonania zobowiązania w drodze egzekucji administracyjnej.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2022r. poz.2082t.j.).
2. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022r. poz.1634 t.j.).
3. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 poz. 1082 t.j.)
4. Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2022 r. poz. 479 t.j.)