W poniedziałek 24 października uczniowie klasy trzeciej zaprosili na spotkanie w swojej sali uczniów klasy pierwszej. Spotkanie dotyczyło niespodzianki, jaką przygotowali trzecioklasiści. Już od tygodnia starsi uczniowie przed lekcjami, w czasie przerw, czy po lekcjach chodzili za młodszymi starając się pomagać im w trudniejszych sytuacjach. Pierwszaki jeszcze wtedy o niczym nie wiedziały. Dopiero w poniedziałek na spotkaniu dowiedziały się i poznały kto z trzeciej klasy będzie w tym roku jego tzw. starszym opiekunem, który pomoże, pocieszy, pobawi się, jeśli pojawi się taka potrzeba. Na pamiątkę każdy pierwszak i jego „pomocnik”, odrysowali swoje dłonie tworząc wspólnie piękne, kolorowe obrazki. Mamy nadzieję, że świadomość opieki starszego kolegi lub koleżanki ułatwi pierwszakom przejść okres adaptacyjny. /Edyta Urban/
Akcja „Pomocna dłoń” w klasie III
PASOWANIE NA UCZNIÓW PIERWSZOKLASISTÓW
20 października w naszej szkole odbyło się uroczyste „Pasowanie na ucznia” dzieci z klasy I. Pierwszaki, radośnie, z fantazją i poczuciem humoru, zaprezentowały bogaty program artystyczny. Pochwaliły się już zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami oraz udowodniły, że są bardzo koleżeńską i zgraną klasą. W obecności grona pedagogicznego, pracowników szkoły, rodziców oraz starszych koleżanek i kolegów, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Po ślubowaniu każde dziecko zostało pasowane na ucznia przez dyrektora szkoły panią Ewę Lewandowską oraz obdarowane pamiątkami przygotowanymi przez rodziców - medalem i książką. Mamy pierwszaków przygotowały dla nich także wspaniały poczęstunek. Ten dzień z pewnością na zawsze zostanie w pamięci uczniów klasy pierwszej! /Agnieszka Banaszak- wychowawczyni kl. I/
5
"SMACZNE WARZYWA"
W ostatnim tygodniu poznawaliśmy warzywa i utrwalaliśmy ich (nie zawsze łatwe) nazwy. Rozpoznawaliśmy je po dotyku, a także testowaliśmy ich smak - smak niektórych warzyw był sporym zaskoczeniem! Stworzyliśmy warzywne stemple, nauczyliśmy się piosenki o warzywach, tańczyliśmy do niej, śpiewaliśmy, a nawet graliśmy! To był niezwykły koncert. Kształtowaliśmy pojęcia: długi, krótki, dłuższy i krótszy oraz ćwiczyliśmy liczenie podczas zabawy w "Warzywniak".
7Oczywiście spędziliśmy też mnóstwo czasu na placu zabaw, gdzie każdego dnia doskonalimy nasze umiejętności oraz sprawność fizyczną.
14 października - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski przygotował życzenia dla wszystkich pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzędzinach. Życzenia popłynęły prosto z ich serc.
JABŁKO, GRUSZKA CZY ... ŚLIWKA?
To był bardzo owocowy tydzień! Skupiliśmy się na wielozmyslowym poznaniu owoców: jabłek, gruszek i śliwek. Określaliśmy ich wygląd, zapach, smak oraz to, jakie są w dotyku. Przy okazji ćwiczyliśmy tworzenie opisu. Wyklejaliśmy jabłka plasteliną, tworzyliśmy owocowe zbiory i porównywaliśmy ich liczebność oraz ćwiczyliśmy przeliczanie.
Były tańce przy "Małym czerwonym jabluszku" oraz inscenizacje przy "Wpadła gruszka do fartuszka". W piątek upiekliśmy ciasto ze śliwkami i każdy miał swój udział w jego powstawaniu. Jak się okazało - nie wszystkim smakowało, może nasze śliweczki były wciąż niedojrzałe? ;)
2
Jak to powstaje? Czyli co można zrobić z ziemniaków?
13 października trzecioklasiści w czasie zajęć omawiali co można zrobić z ziemniaków np.: mąkę ziemniaczaną, placki ziemniaczane, kisiel czy ulubione przez większość dzieci frytki. Z przyniesionych dzień wcześniej z wykopków, dzieci postanowiły przygotować właśnie frytki. Najpierw samodzielnie obrały, umyły i pokroiły ziemniaki, a potem przyszedł czas oczekiwania aż się zarumienią w gorącym oleju. I w końcu długo wyczekiwany moment, czyli wspólne smakowanie domowych frytek, które mają zupełnie inny smak niż te kupione np. w smażalni.
Trzecioklasiści na wykopkach
12 października w ramach rozpoczęcia udziału w innowacji „Jak to powstaje?- młodzi badacze” uczniowie klasy III wybrali się na wycieczkę do pobliskiego gospodarstwa agroturystycznego w Rzędzinach. Po zwiedzeniu gospodarstwa rolniczego, oglądaniu maszyn, zwierząt i zabawach ze szczeniaczkami przyszedł czas na to, co było celem wyjścia, czyli udział w wykopkach.
Najpierw pani gospodyni opowiedziała historię skąd w Polsce wzięły się ziemniaki. Następnie dzieci bardzo ochoczo zabrały się do pracy i w bardzo krótkim czasie zebrały całą taczkę ziemniaków. W nagrodę za tak duże zaangażowanie i szybkie wykonanie zadania trzeciaki otrzymały woreczek wykopanych przez siebie ziemniaków.
Trzecioklasiści na grzybobraniu
11 października klasa III wybrała się na jesienny spacer do pobliskiego lasu połączony z grzybobraniem. Po wcześniejszym sprawdzeniu i upewnieniu się, czy wszystkie zebrane grzyby są jadalne i nie są robaczywe, przyszedł czas na dokładne oczyszczenie i ponawlekanie wszystkich na nitkę. Teraz tylko trzeba poczekać aż się zasuszą i powstaną piękne grzybkowe korale.
ZBIÓRKA DLA LUSI I BURKA
Zbieramy dary dla zwierzaków ze Schroniska w Dobrej.
Akcja trwa od 10 października do 21 października.
Zapraszamy
Samorząd Uczniowski
ZWIERZĘTA LEŚNE JESIENIĄ
W tym tygodniu zgłębialiśmy sekrety życia leśnych zwierząt i ich przygotowań do zimy. Poznaliśmy mnóstwo faktów dotyczących jeży i wiewiórek, wiemy kto zapada w zimowy sen, kto odlatuje do ciepłych krajów, a kto zbiera zapasy na zimowe czasy. Udało nam się też ustalić, że sarny i dziki jednak zostają na zimę w Polsce, a nie odlatują ;) Stworzyliśmy prace plastyczne przedstawiające jeże i wiewiórki, choć trzeba przyznać, że praca z bibułą była tak wciągająca, że ciężko wypatrzyć zarys wiewiórki ;)
Rozegraliśmy mecz z zawodnikami z zerówki, było kilka pięknych bramek oraz kilka opalających się w jesiennym słońcu kibicek :)
4We wtorek wzięliśmy udział w akcji "Sprzątania Polski" i wyczyściliśmy ze wszystkich śmieci nasz las.