GRY I ZABAWY SPORTOWE Z OKAZJI DNIA DZIECKA
- 73
KONKURS ZUS
Uczennice klas VII i VIII wzięły udział w konkursie organizowanym przez ZUS w Szczecinie. Nagrany przez nie film zakwalifikował się do etapu centralnego, ogólnopolskiego w Warszawie. Wielkie gratulacje.
TACY SAMI A JEDNAK INNI
W tym tygodniu rozmawialiśmy o tolerancji, indywidualności i poczuciu przynależności, bardzo poważne tematy :) Było również mniej poważnie - o zabawkach, piłkach, ale i o emocjach i uczuciach. Każdy przedszkolak uczył się niełatwej sztuki autoprezentacji. Jednak najważniejszym dniem w tym tygodniu był oczywiście Dzień Dziecka! Pogoda niestety pokrzyżowała nam plany, ale i tak był to dzień pełen radości i pyszności. W piątek odwiedziła nas Mama Zuzi z zerówki razem z.. Łosiem! Który jest przepięknym koniem. Można było go głaskać i karmić oraz usłyszeć na żywo rżenie i parskanie! To była super lekcja przyrody :) Dziękujemy Mamie Zuzi za tą niesamowitą atrakcję.
4
WYSTĘP Z OKAZJI DNIA MAMY W KLASIE DRUGIEJ
Uczniowie klasy drugiej przygotowali w tym roku kilka niespodzianek dla swoich mam z okazji zbliżającego się Dnia Mamy. Jedną z nich był nagrany występ artystyczny „Kocham moją mamę!”, którego najważniejszym elementem był taniec z serduszkami. Poza tym dzieci przygotowały prezenty (przestrzenne laurki i portrety), których zdjęcia razem z nagraniem występu artystycznego, została zamieszczona na platformie Teams. /Edyta Urban/
DZIEŃ MAMY W KLASIE 1
Są tu mamy pierwszoklasistów? Taką oto niespodziankę przygotowały dla Was wasze dzieci.
LEKCJA BIBLIOTECZNA W CENTRUM KULTURY I BIBLIOTEK W DOBREJ
19 maja 2022 r. uczniowie klasy drugiej i trzeciej uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem biblioteki, dowiedziały się jak można zapisać się do niej oraz poznały regulamin korzystania z wypożyczalni i czytelni. Otrzymały również informacje, jakie inne działania, popularyzujące czytelnictwo i nie tylko, organizowane są przez tę placówkę. Ważną częścią pobytu w bibliotece było przypomnienie zasad obchodzenia się z książkami, a dodatkową atrakcją było wysłuchanie fragmentu powieści „Tajemnica kościoła”, będącej jedną z 29 części szwedzkiej serii dla dzieci „,Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, autorstwa Martina Wildmarka, z rysunkami Heleny Willis.
Lekcja w bibliotece była bardzo ciekawa. Choć krótka, mamy nadzieję, że rozbudziła w dzieciach zainteresowanie książkami oraz zachęciła do korzystania ze zbiorów biblioteki.
Blanka Kułak, Agnieszka Banaszak, Edyta Urban
1
DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW W KLASIE DRUGIEJ
19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków, czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego. Uczniowie klasy drugiej w tym dniu postanowili zrobić jakiś dobry uczynek wybranej przez siebie osobie. Oczywiście można się zastanawiać co to jest dobry uczynek, czy się opłaca, po co to robić, dla kogo? A może trzeba się po prostu rozejrzeć wokół siebie i działać, nie czekając na zachętę! Ktoś może czeka na miłe słowo, przyjacielski gest, uśmiech, wspólną zabawę, chwilę rozmowy… /Edyta Urban/
DZIEŃ MUZEÓW W KLASIE DRUGIEJ
18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. Celem tego święta jest ukazanie roli i podkreślenie wartości muzeów w życiu kulturalnym społeczeństwa, a także wspieranie muzealnictwa. W tym właśnie dniu uczniowie klasy drugiej wybrali się na interaktywne zwiedzanie wybranych muzeów (np. muzeum dinozaurów, figur woskowych, pojazdów historycznych, klocków lego) a następnie w ramach obchodów tego ważnego święta postanowili sami stać się twórcami sztuki. Każdy uczeń zaplanował i stworzył własny i niepowtarzalny obraz, który ozdobił naszą klasę. /Edyta Urban/
3
Bezpłatne usługi wsparcia i doradztwa specjalistów on-line
W ramach projektu „Regionalna Akademia Dzieci i Młodzieży” realizowanego przez Samorząd Województwa w partnerstwie z 7 powiatami i jedną gminą powstała Platforma Usług Specjalistycznych. Jest to Platforma on-line oferująca bezpłatnie usługi wsparcia i doradztwa, w sposób przyjazny dla użytkownika. Wybór spośród szerokiego wachlarza specjalistów umożliwia współpraca z Kołobrzeską Fundacją „Na przekór przeciwnościom”. To całkowicie bezpieczna i bezproblemowa forma pomocy świadczonej on-line dla wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego.
Jeśli potrzebujesz pomocy lub znasz kogoś komu przydatna będzie konsultacja z psychologiem, terapeutą, pedagogiem, asystentem dorastania, mediatorem, prawnikiem, seksuologiem, doradcą zawodowym wejdź na WWW.SPECLINE.PL, zarejestruj konto i korzystaj.
Współpraca z Kołobrzeską Fundacją Na przekór przeciwnościom zapewnia ciągły dostęp do specjalistów, a forma wsparcia i sposób komunikacji dobierane są indywidualnie według potrzeby użytkownika. Szczegółowe informacje na stronie https://liblink.pl/RBifgMJQlj
Zapraszam do odwiedzenia specline.pl oraz podzielenia się informacją o Platformie Usług Specjalistycznych.
Wsparcie psychologiczne dla uczniów, rodziców i nauczycieli
Zwiększono dyżury psychologów na Internetowej Platformie Specjalistyczno-Doradczej. Wsparcie ma charakter indywidualnych spotkań ze specjalistą w formie online. Doradztwo, jak i szkolenia świadczone są bezpłatnie w ramach realizacji „Programu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów i nauczycieli” finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Platforma – konsultacje ze specjalistami
W ramach Programu Wsparcia Psychologiczno-Pedagogicznego na platformie dostępnej pod adresem www.pwpp.uksw.edu.pl zarówno uczniowie, rodzice, jak i nauczyciele mogą skorzystać z indywidualnych bezpłatnych konsultacji ze specjalistami.
Co obejmuje bezpłatne doradztwo psychologiczno-pedagogiczne?
- pomoc psychologiczną w sytuacji depresji, kryzysu, trudnych doświadczeń życiowych i wyzwań codzienności, zaburzeń osobowości, problemów z poczuciem własnej wartości, w napadach lęku i paniki, z doświadczeniem traumy
- rozwiązywanie problemów wychowawczych z dziećmi i młodzieżą (problemy z nauką, zachowaniami agresywnymi, stawianiem i utrzymywaniem granic, poprawa komunikacji dorosły-dziecko i dorosły-nastolatek itp.)
- pracę z zespołem klasowym i rozwiązywanie konfliktów, budowanie relacji interpersonalnych
- radzenie sobie z przewlekłym stresem oraz trudnymi emocjami;
- pracę z uzależnieniami i współuzależnieniem, w tym uzależnienia behawioralne m.in. od komputera i telefonu
- wsparcie edukacyjno-wychowawcze dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ich rodziców i nauczycieli;
- wsparcie dydaktyczno-metodyczne dla nauczycieli przedmiotowych
- pomoc psychologiczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych w języku ukraińskim.
Wsparcia udziela ponad 20 różnych specjalistów (psychologów, pedagogów i psychoterapeutów), którzy mają wieloletnie, bogate doświadczenie w pracy psychologicznej, pedagogicznej, terapeutycznej i psychoterapeutycznej. Wielokrotnie ściśle współpracują z sektorem edukacji, co pozwala na dogłębne poznanie trudności, potrzeb i oczekiwań uczniów, rodziców i nauczycieli.
Zapisy na dyżury
Zapisy na dyżury psychologów prowadzone są dla zarejestrowanych na Platformie użytkowników. Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego dobierany jest ekspert z danego obszaru (można też samodzielnie wskazać preferowanego specjalistę) oraz ustalany termin spotkania w formie wideo-rozmowy. W przypadku uczniów poniżej 18 roku życia niezbędne jest wyrażenie pisemnej zgody przez rodzica lub opiekuna, a czasem jego obecność na pierwszym spotkaniu lub na jego części.
Cel doradztwa
Celem doradztwa jest udzielenie niezbędnego i doraźnego wsparcia osobom w sytuacji trudnej, kryzysowej, zmagającym się ze skutkami pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie u siebie lub u swoich dzieci, uczniów czy wychowanków.
Oprócz poradnictwa, na platformie oferowane są liczne szkolenia np.: rozpoznawanie wczesnych oznak problemów zdrowia psychicznego u uczniów/dzieci, obciążenia w pracy nauczyciela, jak pracować z uczniem przejawiającym trudne zachowania, stres traumatyczny spowodowany wojną, praca z lękiem u dzieci, jak być wspierającym rodzicem, budowanie odporności psychicznej, fitness mózgu i wiele innych. Szkolenia cały czas są rozbudowywane o nowe, odpowiadające na aktualne potrzeby i wyzwania środowiska edukacyjnego.