30 listopada uczniowie mogli wziąć udział w zabawie andrzejkowej zorganizowanej przez świetlicę szkolną. Były tańce i konkursy. Uczestnicy mogli sobie powróżyć jak każe obyczaj. Mogli również rywalizować podczas konkursu "Gorące krzesła".
ZABAWA ANDRZEJKOWA NA ŚWIETLICY
- 2
ANDRZEJKI NA JĘZYKU POLSKIM
Na lekcjach języka polskiego uczniowie rozmawiali o postaci św. Andrzeja. Poznali tradycje, zwyczaje i obrzędy związane z andrzejkami.
2
KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI
24 listopada odbył się etap rejonowy konkursu przedmiotowego z matematyki prowadzonego przez Kuratorium Oświat w Szczecinie. Do zmagań w rozwiązywaniu zadań w naszej szkole przystąpiły dwie uczennice z klasy 8: Paulina Jarczak i Zuzanna Ziołecka, które awansowały do etapu rejonowego po etapie szkolnym, który się odbył 14 października. W etapie szkolnym rywalizowało 9 uczniów z klasy 8.
PIERWSZY ŚNIEG
Gdy tylko zrobiło się biało, nie brakowało dzieci, którzy ochoczo wyszli na boisko aby korzystać z uroków białej zimy. Zajęcia świetlicowa obfitowały w tych dniach w zabawach "białego szaleństwa". Były rzuty do celu, budowanie lodowej fortecy, bitwa na śnieżki, ślady na śniegu. Nie zabrakło również zimowego przyjaciela BAŁWANA.
2
20 listopada - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA
Z okazji obchodzonego 20 listopada Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, przypomnieliśmy w szkole o prawach przysługujących dzieciom, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i podpisana przez Polskę w 1991 roku. Szczególną uwagę poświęcać należy informowaniu dzieci i młodzieży, o tym jakie prawa im przysługują oraz do kogo mogą się zwrócić jeśli są łamane. Dorośli powinni stać na straży tych praw, respektować je i podejmować działania mające na celu ich ochronę.
BIBLIOTEKA ZAPRASZA
ZAJĘCIA Z PIERWSZEJ POMOCY Z PROGRAMU „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ” 2022-2023
W listopadzie w naszej szkole były przeprowadzone zajęcia z pierwszej pomocy w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować”. W szkoleniu wzięły udział kl. 1 (6 uczniów), kl. 2 (4 uczniów), kl. 3 (5 uczniów), kl.4 (11 uczniów), kl. 5 (6 uczniów), kl. 6 (10 uczniów) i kl. 8 (12 uczniów). Razem uczestniczyło w nim 54 osób. Na zajęciach pokazywane były główne zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (z uwzględnieniem zmian wymuszonych przez Covid-19 odejście od oddechów ratowniczych). Uczestnicy ćwiczyli zasady wzywania pomocy, ułożenia w pozycji bocznej bezpiecznej oraz uciski klatki piersiowej na fantomach. Każda grupa obejrzała krótki film instruktażowy "Doktor Kręciołek”. Uczestnicy szkolenia z klasy 1 otrzymali książeczki ufundowane przez WOŚP z zasadami jak udzielać pomocy uczestnikom wypadków.
1Zajęcia z pierwszej pomocy cieszą się zainteresowaniem wśród uczniów, gdyż pozwalają im utrwalić poznane w poprzednich latach zasady. Młodsi uczestnicy zajęć z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem brali w nich udział nie stroniąc od wielu pytań i swoich opowieści co komu się przydarzyło. /Mariola Zachciał/
2
"Jaki jest mój kraj?"
W tym tygodniu pogłębialiśmy wiedzę o Polsce - poznaliśmy "Legendę o Smoku Wawelskim" i wykonaliśmy jego (prawie) wierną kopię. Doskonaliliśmy umiejętność wycinania i składania obrazka w całość. Poznaliśmy stroje ludowe i ćwiczyliśmy umiejętność opisu oraz utrwalaliśmy nazwy kolorów. Zainspirowani strojami ludowymi stworzyliśmy piękne portrety. Poznaliśmy polskie tańce - krakowiaka, kujawiaka, mazura i poloneza i podjęliśmy próbę zatańczenia każdego z nich - polonez okazał się bezwzględnym faworytem!
3Wykorzystaliśmy śnieg, który pojawił się w weekend i zaliczyliśmy pierwsze białe szaleństwa (sprawdzając przy okazji właściwości śniegu). W piątek obchodziliśmy "Dzień Pluszowego Misia" opowiadając o naszych ulubieńcach, ćwicząc z nimi orientację w przestrzeni, a także śpiewając piosenkę o niedźwiadku. Każdy wykonał też swojego własnego misia.
2
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Była prezentacja, zagadki, wspólne malowanie i tańce. Wszystko z misiami i o misiach.
2Misie towarzyszyły uczniom w tym dniu na lekcjach. Na lekcji matematyki uczniowie klas IV, V i VI musieli rozwiązać misiowe zadania.
2
Wycieczka edukacyjna w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. "Poznaj Polskę" klas I-III
Dnia 17 listopada odbyła się wycieczka do Wolina i Międzyzdrojów dla klas 1-3 w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. "Poznaj Polskę". Pierwszym punktem programu było zwiedzanie nowego Oceanarium w Międzyzdrojach. W obiekcie o powierzchni 3000m2 dzieci miały możliwość zobaczyć ryby z najdalszych zakątków świata – drapieżne rekiny i mureny, przepięknie ubarwione ryby raf koralowych – błazenki, rogatnice, oraz słodkowodne piękności – jesiotry, cichle oraz wiele innych. Bez wątpienia jedną z największych atrakcji był 16 metrowy pół tunel wypełniony niesamowitymi rybami. Na najwyższym piętrze natomiast znajdowała się sala z atrakcjami przede wszystkim dla najmłodszych, czyli: bawialnia z miejscami do odpoczynku, wystawa modeli rekinów w skali 1:1, infokiosk i gry multimedialne z technologią wykrywania ruchu. Oceanarium na dzieciach zrobiło ogromne wrażenie.
Następnym punktem wycieczki było Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG – VINETA WOLIN. Jest to skansen usytuowany na brzegu cieśniny Dziwny, gdzie znajduje się kilkanaście zrekonstruowanych zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych z okresu wczesnego średniowiecza. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądało życie codzienne dawnych ludzi, jak mieszkali i pracowali, a następnie wziąć udział w zajęciach warsztatowych. Warsztaty rozpoczęły się krótkim zwiedzaniem skansenu, wprowadzeniem w historię Wolina i okres wczesnego średniowiecza. Następnie grupa podzielona została na drużyny i każda z nich wzięła udział w zajęciach: lepienie z gliny, produkcja filcu, pisanie gęsim piórem, przygotowywanie i pieczenie pierników. Na koniec każdy otrzymał poczęstunek w postaci podpłomyka z marmoladą, piernika wypiekanego w piecu chlebowym oraz herbatę ziołową.
2Pomiędzy zwiedzaniem wyżej wymienionych obiektów uczestnicy wycieczki zjedli smaczny obiad w restauracji „Zapiecek” i odbyli spacer nad morze i na molo.
Z wycieczki wszystkie dzieci wróciły bardzo zadowolone i pełne pozytywnych emocji.