• DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W KLASIE DRUGIEJ

          • Utworzono: czwartek, 25, listopad 2021 19:35

            Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

            Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś miał swoje setne urodziny.

            a początku zajęć dzieci zapoznały się z historią Dnia Pluszowego Misia, wyglądem i warunkami życia niedźwiedzi oraz poznały sylwetki misiów – bohaterów literackich np.: Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Coralgola i misia Yogi. Dzieci z zainteresowaniem oglądały prezentację z zagadkami, wystawkę książek o misiach i niedźwiedziach oraz film o misiu Coralgolu. W tym dniu uczniowie klasy drugiej mogli również przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole, siedząc razem z nimi w ławeczkach i uczestnicząc w zajęciach (ze względu na obostrzenia sanitarne dzieci niestety nie mogły się wymieniać swoimi misiami w czasie zabawy). W ramach obchodów tego miłego święta na zakończenie zajęć uczniowie  wykonali pracę plastyczną „Mój wymarzony miś” i podzielili się historiami dotyczącymi ich pluszowych przytulanek.

            Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” /Edyta Urban/

          • 25 LISTOPADA MATEMATYCZNY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • Utworzono: czwartek, 25, listopad 2021 17:54

            25 listopada uczniowie klas 4-8 na lekcji matematyki obchodzili „matematycznie” Dzień Pluszowego Misia. Poszczególne klasy rozwiązywały kartki z kalendarza przygotowane przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

            Uczniowie zmagali się z własnościami liczb naturalnych (podzielność liczb) oraz z zapisem i odczytywaniem wieków. Dla klasy 8 była to dobra powtórka przed egzaminem z tych zagadnień, gdyż były one przerabiane w klasach poprzednich. /Mariola Zachciał/

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W "STARSZAKACH"

          • Utworzono: czwartek, 25, listopad 2021 12:55

            25 listopada obchodziliśmy w zerówce Dzień Pluszowego Misia. Poznaliśmy historię powstania tej pluszowej zabawki, poprzez obejrzenie filmu edukacyjnego.

            Śpiewaliśmy piosenki o niedźwiadku, porównywaliśmy wygląd Misia na przestrzeni czasu. Układaliśmy misie według wielkości i przeliczaliśmy je. Określaliśmy odmienność każdego Misia z osobna. Na koniec każdy stworzył misiową przekąskę z herbatników posmarowanych miodem. Tablica naszego małego artysty została udekorowana pięknymi pracami dzieci z wykorzystaniem wełny. 

          • LITERA "K" W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • Utworzono: czwartek, 25, listopad 2021 10:15

            W tym tygodniu dzieci z grupy starszaków poznały literę "K" małą i wielką oraz drukowaną i pisaną.

            W tym tygodniu dzieci z grupy starszaków poznały literę "K" małą i wielką oraz drukowaną i pisaną. Kreśliły literę po śladzie, w powietrzu i na dywanie.

            Określały pierwsze głoski w wyrazach oraz układały schematy i modele słów. Zajęcia miały na celu rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej, rozwijanie słuchu fonetycznego i utrwalenie poznanej litery. Na koniec zajęć dzieci wyklejały litery plasteliną oraz stworzyły wspólnie obraz poznanej litery z własnych ciał. 

             

          • DZIEŃ BURAKA W KLASIE DRUGIEJ

          • Utworzono: środa, 24, listopad 2021 19:32

            24 listopada uczniowie klasy drugiej zgodnie z Klasowym Kalendarzem Świąt Nietypowych obchodzili kolejne święto, czyli Dzień Buraka.

            Świętowanie rozpoczęło się od krótkiego filmu rozwiewającego wszelkie wątpliwości dotyczące tego, jak wygląda wysiew i uprawa buraków, jakie mamy odmiany (burak ćwikłowy i cukrowy) i co się z nich produkuje. Następnie dzieci obejrzały bajkę o buraczku pt. „Częstujcie się! Burak”, z której dowiedziały się skąd pochodzą buraki, co takiego cennego zawierają te warzywa i czym się wyróżniają, oraz jakie mają znaczenie dla naszego zdrowia.

            Następnie dzieci poznały kilka ciekawych przepisów, gdzie można wykorzystać buraczki i wyczarować z nich wiele fantastycznych potraw np.: sałatki, zakwas, ćwikłę, barszcz. Buraki można jeść na surowo, na przykład świeżo starte z dodatkiem soku cytrynowego lub świeżo startego chrzanu. Można je też gotować i podawać jako jarzynkę do obiadu, robić z nich sałatkę albo zapiekać w piekarniku.

            Podsumowaniem zajęć było wysłuchanie wiersza J. Brzechwy „Na straganie” i wykonanie własnego „wesołego lub zdenerwowanego buraczka”.

            Okazuje się, że nawet burak zasługuje na własne święto! Choć nie wszyscy pałają do niego miłością, to jednak wszyscy powinni docenić jego prozdrowotne właściwości.

            CIEKAWOSTKI O BURAKACH 

            1. Polska jest największym producentem buraków ćwikłowych w Unii Europejskiej.
            2. Buraki mają mnóstwo drogocennych składników odżywczych pozytywnie wpływających na zdrowie.
            3. Młode liście buraków zawierają więcej białka i soli mineralnych niż korzenie.
            4. Buraki są bogate w żelazo, którego niedobór może powodować anemię.
            5. Buraki mają zdolność obniżania ciśnienia tętniczego krwi.
            6. Buraki zawierają sporo błonnika pokarmowego, który sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki.
            7. W organizmie buraki wspomagają tworzenie krwi i dzięki temu zapobiegają anemii (niedokrwistości).
            8. Dzięki burakom można skutecznie pokonać nie tylko niedokrwistość, ale także jej skutki, jak zmęczenie, brak energii, drażliwość i bladość. /Edyta Urban/
          • STARSZAKI POZNAJĄ LICZBY I DZIAŁANIA

          • Utworzono: wtorek, 23, listopad 2021 17:52

            Dzieci z grupy starszej oddziału przedszkolnego w środowy poranek zapoznały się z zapisem cyfrowym liczby "6".
             

            Zajęcia rozpoczęliśmy od utrwalenia poznanych już liczb, poprzez układanie ich w zbiorach, dodawanie, odejmowanie. Wspólnie ustaliliśmy, które liczby są mniejsze, większe oraz równe sobie. Kreśliliśmy cyfrę po śladzie oraz na tacy wysypanej kaszą. 

          • DZIEŃ KREDKI W KLASIE DRUGIEJ

          • Utworzono: poniedziałek, 22, listopad 2021 19:29

            22 listopada uczniowie klasy drugiej obchodzili DZIEŃ KREDKI.

            „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę…” chyba nie ma wśród uczniów takiego dziecka, które nie kojarzyłoby słów tej piosenki. To dzięki kredkom potrafią one wyrażać emocje w różnych pracach plastycznych. Za ich pomocą mogą odzwierciedlić to, co myślą, czują i o czym marzą. Rysowanie, malowanie, wycinanie i wszelkiego rodzaju zabawy plastyczne mają za zadanie pobudzić rozwój dziecięcej dłoni. Ćwiczeniami motoryki małej są również kolorowanki, tak bardzo lubiane przez dzieci. Rysowanie dodatkowo rozwija wyobraźnię i fantazję.

            22 listopada uczniowie klasy drugiej obchodzili DZIEŃ KREDKI. Dzień ten rozpoczął się od utrwalenia piosenki „Kolorowe kredki” i zapoznania się z rożnymi rodzajami kredek np.: ołówkowe, świecowe,  pastele (suche i olejne). Następnie przyszedł czas na zabawy twórcze przy wykorzystaniu kredek. Najpierw dzieci wykonały pracę plastyczną na wybrany przez siebie temat, a potem przygotowały z tych prac książeczkę. Dzieła były bardzo kolorowe, a uczniowie wykazali się wielką wyobraźnią i pomysłowością. Nie wiadomo kiedy szary, listopadowy dzień pomalowany został na  „niebiesko, żółto i różowo..”.

            Z okazji Dnia Kredek uczniowie klasy drugiej przygotowali również niespodziankę dla przedszkolaków i dzieci z klas I i III, którą był teatrzyk kukiełkowy „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Celem inscenizacji było zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest zgoda dla dobrej współpracy w zespole i podkreślenie, że każdy z nas jest inny, a zarazem wyjątkowy. Plakat na przedstawienie i rekwizyty, czyli kukiełki i opaski z kredkami, dzieci przygotowały na zajęciach rozwijających zainteresowania. Występ zakończyło wspólne wykonanie obrazka na dużej, czystej kartce. Film z występu został  umieszczony na Teamsie, aby również rodzice mogli zobaczyć swoje pociechy. /Edyta Urban/