• "SMACZNE WARZYWA"

• W ostatnim tygodniu poznawaliśmy warzywa i utrwalaliśmy ich (nie zawsze łatwe) nazwy. Rozpoznawaliśmy je po dotyku, a także testowaliśmy ich smak - smak niektórych warzyw był sporym zaskoczeniem! Stworzyliśmy warzywne stemple, nauczyliśmy się piosenki o warzywach, tańczyliśmy do niej, śpiewaliśmy, a nawet graliśmy! To był niezwykły koncert. Kształtowaliśmy pojęcia: długi, krótki, dłuższy i krótszy oraz ćwiczyliśmy liczenie podczas zabawy w "Warzywniak".

Oczywiście spędziliśmy też mnóstwo czasu na placu zabaw, gdzie każdego dnia doskonalimy nasze umiejętności oraz sprawność fizyczną.

• JABŁKO, GRUSZKA CZY ... ŚLIWKA?

• To był bardzo owocowy tydzień! Skupiliśmy się na wielozmyslowym poznaniu owoców: jabłek, gruszek i śliwek. Określaliśmy ich wygląd, zapach, smak oraz to, jakie są w dotyku. Przy okazji ćwiczyliśmy tworzenie opisu. Wyklejaliśmy jabłka plasteliną, tworzyliśmy owocowe zbiory i porównywaliśmy ich liczebność oraz ćwiczyliśmy przeliczanie.

Były tańce przy "Małym czerwonym jabluszku" oraz inscenizacje przy "Wpadła gruszka do fartuszka". W piątek upiekliśmy ciasto ze śliwkami i każdy miał swój udział w jego powstawaniu. Jak się okazało - nie wszystkim smakowało, może nasze śliweczki były wciąż niedojrzałe? ;)

• Jak to powstaje? Czyli co można zrobić z ziemniaków?

• 13 października trzecioklasiści w czasie zajęć omawiali co można zrobić z ziemniaków np.: mąkę ziemniaczaną, placki ziemniaczane, kisiel czy ulubione przez większość dzieci frytki. Z  przyniesionych dzień wcześniej z wykopków, dzieci postanowiły przygotować właśnie frytki. Najpierw samodzielnie obrały, umyły i pokroiły ziemniaki, a potem przyszedł czas oczekiwania aż się zarumienią w gorącym oleju. I w końcu długo wyczekiwany moment, czyli wspólne smakowanie domowych frytek, które mają zupełnie inny smak niż te kupione np. w smażalni.

• Trzecioklasiści na wykopkach

• 12 października w ramach rozpoczęcia udziału w innowacji „Jak to powstaje?- młodzi badacze” uczniowie klasy III wybrali się na wycieczkę do pobliskiego gospodarstwa agroturystycznego w Rzędzinach. Po zwiedzeniu gospodarstwa rolniczego, oglądaniu maszyn, zwierząt i zabawach ze szczeniaczkami przyszedł czas na to, co było celem wyjścia, czyli udział w wykopkach.

Najpierw pani gospodyni opowiedziała historię skąd w Polsce wzięły się ziemniaki. Następnie dzieci bardzo ochoczo zabrały się do pracy i w bardzo krótkim czasie zebrały całą taczkę ziemniaków. W nagrodę za tak duże zaangażowanie i szybkie wykonanie zadania trzeciaki otrzymały woreczek wykopanych przez siebie ziemniaków.

• Trzecioklasiści na grzybobraniu

• 11 października klasa III wybrała się na jesienny spacer do pobliskiego lasu połączony z grzybobraniem. Po wcześniejszym sprawdzeniu i upewnieniu się, czy wszystkie zebrane grzyby są jadalne i nie są robaczywe, przyszedł czas na dokładne oczyszczenie i ponawlekanie wszystkich na nitkę. Teraz tylko trzeba poczekać aż się zasuszą i powstaną piękne grzybkowe korale.

• ZBIÓRKA DLA LUSI I BURKA

Zbieramy dary dla zwierzaków ze Schroniska w Dobrej.

Akcja trwa od 10 października do 21 października.

• ZWIERZĘTA LEŚNE JESIENIĄ

• W tym tygodniu zgłębialiśmy sekrety życia leśnych zwierząt i ich przygotowań do zimy. Poznaliśmy mnóstwo faktów dotyczących jeży i wiewiórek, wiemy kto zapada w zimowy sen, kto odlatuje do ciepłych krajów, a kto zbiera zapasy na zimowe czasy. Udało nam się też ustalić, że sarny i dziki jednak zostają na zimę w Polsce, a nie odlatują ;) Stworzyliśmy prace plastyczne przedstawiające jeże i wiewiórki, choć trzeba przyznać, że praca z bibułą była tak wciągająca, że ciężko wypatrzyć zarys wiewiórki ;)

Rozegraliśmy mecz z zawodnikami z zerówki, było kilka pięknych bramek oraz kilka opalających się w jesiennym słońcu kibicek :)

We wtorek wzięliśmy udział w akcji "Sprzątania Polski" i wyczyściliśmy ze wszystkich śmieci nasz las. ​​​​​​​

• REALIZACJA PROJEKTU Z BUDŻETU OBYWATELSKIEGO - GMINA DOBRA 2022

• W pierwszyh dniach października został zrealizowany projekt z budżetu obywatelskiego - Gmina Dobra 2022 pod nazwą AKTYWNIE=ZDROWO. W ramach tego projektu nasza szkoła otrzymała sprzęt do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Uczniowie przyjęli niespodziankę z wielkim entuzjazmem.​​​

Dużym zainteresowaniem cieszył się stół do gry w "Piłkarzyki", który integrował uczniów starszych i młodszych.

Pozostałe sprzęty również znalazły swoich zwolenników.